Umowy śmieciowe zostają. Nie będzie ZUS od umów o dzieło

Ze względu na trudności na rynku pracy przez najbliższe dwa lata nie będzie wprowadzony ZUS od umów o dzieło - zapowiada Donald Tusk.
Rząd boi się o miejsca pracy
Rząd boi się o miejsca pracy

fot. Jacek Świerczyński

Premier Donald Tusk powiedział w piątek, że nie będzie decyzji rządu o "ozusowieniu" tzw. umów śmieciowych. Tłumaczył, że czas, "w którym Polacy każdego dnia troszczą się o to, aby utrzymać pracę, to nie jest czas, aby podrażać koszta pracy w żadnym wymiarze".

"Na rok 2013 i prawdopodobnie 2014 mój rząd - jeśli otrzymamy wotum zaufania - będzie robił wszystko, aby żadna decyzja w parlamencie, czy rządzie nie doprowadziła automatycznie do likwidacji jakiegokolwiek miejsca pracy lub jakiejkolwiek formy zarabiania" - oświadczył premier w swoim sejmowym wystąpieniu.

Tusk zaznaczył, że "przygniatająca większość ludzi, którzy korzystają z tych form, to ludzie, którzy dorabiają w ten sposób do 5 tys. zł rocznie. "To ludzie, którzy nie szukają wybiegu, sposobu, aby nie płacić tej daniny, tylko, którzy nie mają innej szansy na to, aby zarobić na nawet najbardziej skromne życie" - podkreślił.

Jak ocenił, "masywna decyzja, jakaś nieostrożna ustawa, która takim mieczem utnie te możliwości, dotknie tych najsłabszych, tych najbardziej zaniepokojonych o swoje skromne zarobki".

"Dlatego jednoznacznie i twardo mówię, że nie będzie tego typu decyzji, nawet jeśli presja związków zawodowych będzie tutaj bardzo mocna" - oświadczył Tusk. Zaznaczył, że potrzebę "ozusowienia" większości form zarabiania, które dzisiaj nie są obłożone takim składkami, bądź są nimi obłożone w części podnosi bardzo mocno m.in. Solidarność. 


Autor: regioPraca.pl
28komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (28)

spoko, umowy zostaną Donek za to wyleci ! sam pojadę do wawki jak będzie trzeba, frajrzy myślą że ludzie całe życie będą robić za 1000 zł bez żadnego ubezpieczenia ? ^^ haha, kumpel w Norwegi wyciąga w tydzień 4 k a jego dziewczyna w gastronomii do 7 k na miesiąc, myślicie że wrócą jeszcze do tuskolandii ? ^^ żeby robić na umowie śmieciowej? milion razy wolałem socjalizm od tego dziadostwa co jest, poza plastikowymi galeriami gdzie ludzie mogą poczuć się lepiej (i na co o dziwo tyle się nabiera) i marketami nie powstaje nic! nie wiem jak wy ale jaj mam dość tuskolandii i i przy najbliższej okazji zmykam!
Młodzik, 12.10.2012, 15:18
zakładaj więc działalność i zacznij zatrudniać daj przykład ;-)
Jan, 12.10.2012, 16:28
nie każdy jest stworzony do własnego biznesu, żeby firmy działały powinni być i właściciele i pracownicy. Nie każdy ma dryg to tego, by być biznesmenem. W tym wszystkim chodzi o to, żeby człowiek nie wstydził się, że w ogóle żyje...za pracę powinno się dać żyć, a nie wegetować, jaka by to praca nie była...
królik, 12.10.2012, 16:56
do twojej kieszeni idzie na ZUS. Gdzie widzisz tu wstyd?
zdziwiony1848, 13.10.2012, 10:22
I taki socjalistyczny pisowski tuman ma czelnosć kogoś nazywac jeszcze lemingiem? Buahahahhaha :))))) Zajadów dostanę...
dassdadsa, 13.10.2012, 00:24
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=pjz4MJ6B5wQ
won z ryzym, 12.10.2012, 16:13
Jeżeli jesteś zwykłym szarakiem to emerytura będzie jeszcze bardziej śmieciowa niż pensja, a nawet jeśli będzie w miarę przyzwoita to co będę z tego miał jak będę starym dziadkiem, który ledwo do warzywniaka dojdzie. Wolę więc robić na umowę śmieciową i mieć więcej kasy teraz, odkładać na wycieczki, imprezy i korzystać z życia. A o emeryturę się nie martwię - będzie nią gruby sznur i mocna gałąź.
cynik, 12.10.2012, 17:14
Z umowy śmieciowej nie będzie _żadnej_ emerytury, chyba że sam sobie ze śmieciowej wypłaty odkładasz.
., 12.10.2012, 19:25
A ty pewnie myślisz, że będziesz miał za 30 lat emeryturę z umowy o pracę :D Naiwny...
ziomal, 12.10.2012, 20:14
ryży cwelu. twoje i twoich złodziei z partii dni są policzone
loko, 12.10.2012, 17:48
Masz rację Don aldzie. Niech zapi3rdalają po 6 zł za godzinę a nie głupoty do łba przychodzą - aha ale tak dla przykładu swoje dzieci , siebie i cały rząd też nie zapomnij zobligować do pobierania płacy przez agencje pracy i umowy śmieciowe. W końcu to nasz wspólny cel i niech wszyscy mają tak samo Don -aldku
Zorbi, 12.10.2012, 18:45
polecam Rzeszownia.pl
ciekawe oferty pracy
Damian, 12.10.2012, 21:21
Od umów śmieciowych nie ma ZUSu ale od działalności gospodarczej to już tak. Czy zarobie 1zł ,1000zł czy 2000zł to 940zł haraczu muszę zapłacić a emeryturę to będę i tak mieć śmieciową.
lolipop, 12.10.2012, 22:08
Wyborcy Paligłópów i innej maści recydywy .Wyruchali was" na śmieciach" wasi protegowani czyli Donek & Palikot c.o. podziękujcie im już!
nick deeley, 12.10.2012, 22:27
dobre dla mafii samorządowych.Kilka na raz jest 15,tyś bez skladek-tylko dla głupich po tysiącu.
julia, 13.10.2012, 00:40
Jakby mieć 15zyli/h na rękę to każdy by se opłacił zusy.Ale pracodawca to pierdoli i płaci piątaka.Heh..szerokiej drogi
unikalny kod zabezpieczeń, 13.10.2012, 00:50
licytujmy: ja proponuję 20 zł za godz.i każdy sobie opłaci prywatnie ubezpieczenie,z super pakietem oraz prywatną emeryturę /pełno takich firm na rynku/Po problemie dla pracodawców czyli zleceniodawców.
lulka, 04.10.2013, 23:46
musi być inny bezpartyjny rząd ,,--precz z platformą
Bolek, 13.10.2012, 06:32
Tusk jak zwykle nie wie o czym mówi. Na umowach smieciowych ludzie nie dorabiają, ale , nie majac innego wyjścia , zarabiają na nędzne życie! I dlatego czas skończyć z wyzyskiem niewolników przez cwanych "pracodawców"
Alina, 13.10.2012, 08:16
Śmieciowa to jest umowa o pracę. Proszę aby inni ludzie przestali troszczyć się o moją dupę bo ja nie chcę mieć ubezpieczenia, a ci co myślą, że pracodawca za nich to zapłaci to są idiotami. Każdy przerzuca ten koszt na pracownika. Tak więc wara, jak chcecie mieć ubezpieczenie to sobie wykupcie prywatnie. Socjalizm zasrany.
Ja, 13.10.2012, 15:49
proste rozwiazanie formularz z pdr podobno juz sa takie plus umowa smieciowa slozyc do zus a oni juz sami zalatwia sciagna z pracodawcy i tusk pogrzebanyalbo masz skladki pelne zusu albo dzierzynski wkracza i po palacach i firmach
gosciu, 13.10.2012, 20:23
nie ma co sie przejmować jak co niektórzy chcą robić na śmieciowych umowach to ok można dodać tylko że to barany popierają bo kiedyś nie będzie miał nic a teraz więcej nie zarobi co za pustaki powodzenia ja do tego smrodu nie wracam mieszkam w UK i jest mi super na wszystko mnie stać a przygłupów mam w dupie niemyślących niech za darmo pracują i tuskowi kieszeń napychają
gosc, 15.10.2012, 13:15
Trochę dziwna sprawa, państwo ratuje się wszystkim. Szkoda tylko że to wszystko idzie z kieszeni obywateli i pracodawców. Popierajcie petycje, może w końcu pokażemy im że tu nie ma dyktatury tylko jest demokracja, i nie na wszystko musimy się zgadzać! http://www.epetycje.pl/petycja/21/Nie_dla_Obci%C4%85%C5%BCania_Um%C3%B3w...!
Jechyś, 16.10.2012, 08:51
jak premier jest taki mądry to niech sam pracuje na umowie śmieciowej i jeszcze najlepiej do 67 lat a pracodawca jak nie chce zatrudnić kogoś na normalnej umowie to sam nie będzie miał pracy
wiresaw, 02.11.2012, 19:24
I bym dodał, że niech pracuje bez potwierdzenia na piśmie a póxniej lata po sądach żeby kasę odzyskać!!!! Ale po co ma to rozumieć on i jego dzieci maja zabezpieczenie i o to chodzi. Przeciez w Polsce każdy u koryta przychodzi sie nachapać i nie martwi o ludzi, robi dobrze takim co mają różne spółki które zatrudniają na takie umowy i psłowie tez czerią zyski z takich sółek, Ręka rękę myje , zawsze tak było i jest
Pracowałem na umowie zleceniu, 20.02.2013, 03:22
PO WYKOŃCZY POLSKĘ I POLAKÓW PRECZ Z NIMI
wiresaw, 02.11.2012, 19:25
po co nakładać ZUS na umowy o dzieło. powinni ograniczyć prace na umowach cywilno-prawnych czyli tzw. śmieciówkach. Pracodawcy za bardzo je wykorzystują. Omijają kodeks pracy, a to jest nie uczciwe. a pracownicy pracują na śmieciówkach bo czasem nie maja wyjścia. z tym trzeba walczyć!
Zosia, 16.11.2012, 23:38
Niech Tusk najpierw ureguluję sprawę w takimi umowami bo nadal nie wymagaja one formy pisemnej i ludzie sa oszukiwani!!!!!!!!
Pracowałem na umowie zleceniu, 20.02.2013, 03:19