Umowy-zlecenia: co zmieniło się od tego roku

1 stycznia 2016 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące oskładkowania umów-zleceń. Zmiany budzą sporo kontrowersji. Co przewiduje nowelizacja i czy wprowadzone rozwiązania prawne są korzystne dla zleceniodawców i zleceniobiorców?
Umowy-zlecenia: co zmieniło się od tego roku

fot. 123RF

Do tej pory osoby zatrudnione na kilka umów-zleceń miały opłacane składki ZUS tylko od jednej z nich, zwykle tej z najniższą kwotą.

Zobacz też: Przy której umowie pracownikowi zostanie najwięcej w portfelu? 

- Od 1 stycznia 2016 r. nie jest to możliwe. Płatnicy zostali zobowiązani do odprowadzania składek ZUS od wszystkich umów-zleceń do wysokości minimalnego miesięcznego wynagrodzenia – mówi Anna Wojewódzka z firmy Jobhouse.

Korzyścią dla zleceniobiorców wynikającą z tego rozwiązania prawnego ma być odprowadzanie wyższych składek na emeryturę, co zapewniłoby stabilność finansową na stare lata. Zmiany mają również zmotywować przedsiębiorców do zatrudniania pracowników na etat.

- Istnieje ryzyko, że w mniejszych firmach ten system się nie sprawdzi, ponieważ pracodawcy będą próbowali przenieść wyższe koszty umów-zleceń na pracowników i proponowali im niższą płacę netto. Dotknie to w szczególności osoby pracujące za najmniejsze stawki – ostrzega ekspertka. 

Zobacz też: Od 1 stycznia 2016 roku wzrosła płaca minimalna 


Autor: regiopraca.pl
Współpraca: infoWire.pl
Wideo
  • Umowy-zlecenia: co zmieniło się od tego roku
0komentarzy

Polecamy