Wynagrodzenie minimalne w 2014 roku ma wzrosnąć o osiemdziesiąt złotych

Płaca minimalna w czasie kryzysu nie powinna rosnąć zbyt wysoko - uważa Ministerstwo Pracy.
Płaca minimalna wynosi obecnie 1,6 tysiąca złotych brutto
Płaca minimalna wynosi obecnie 1,6 tysiąca złotych brutto

fot. Jacek Świerczyński

Rząd proponuje wzrost płacy minimalnej w 2014 roku o około 80 zł - poinformował wiceminister pracy i polityki społecznej Jacek Męcina. Jego zdaniem osiągnięcie na koniec br. stopy bezrobocia na poziomie 13,8 proc. będzie trudne bez interwencji na rynku pracy.

- Proponujemy w przyszłym roku wzrost płacy minimalnej o około 80 zł. Sądzę, że w czasie kryzysu nie powinien on być wyższy - powiedział dziennikarzom Męcina.

W tym roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło o 100 zł do 1600 zł brutto.

Wiceminister powiedział także, że dynamika spadku stopy bezrobocia w maju będzie podobna do kwietniowej, którą resort szacuje na 0,3 pkt proc., choć w żadnym z miesięcy tego roku nie spadnie poniżej 13 proc.

Zobacz także: Jaka jest płaca minimalna w innych krajach Unii Europejskiej

- Myślę, że w maju dynamika spadku stopy bezrobocia będzie podobna jak w kwietniu i utrzyma się także w czerwcu. Kluczowa jest sytuacja w strefie euro. Jeżeli tam będziemy widzieli ożywienie, to oczywiście przełoży się to także na naszą gospodarkę i rynek pracy - powiedział Męcina.

- Oczywiście nasza interwencja na rynku pracy z ubiegłego roku też pomaga, ofert pracy jest więcej z miesiąca na miesiąc. Jesteśmy w stanie dzięki elastycznemu czasowi pracy i innym działaniom antykryzysowym uchronić 150 tys. miejsc pracy. Myślę, że w tym roku stopa bezrobocia w żadnym z miesięcy nie spadnie poniżej 13 proc., w połowie roku to może być 13,5 procent - dodał.

Z ostatnich prognoz resortu pracy wynika, że spadek stopy bezrobocia w maju wyniesie 0,2-0,5 pkt proc., a w kwietniu stopa wyniesie 14,0 proc. wobec 14,3 proc. w marcu. Liczba bezrobotnych wyniosła 2 mln 258,6 tys. osób i spadła wobec marca o 55,8 tys., czyli o 2,4 proc. 


Autor: regiopraca.pl
36komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (36)

Ja już nie mam komu podwyższać, bo się pracowników pozbyłem. Niech sobie ich zatrudniają posłowie i posłanki, mnie na taki luksus nie stać. Pozdrawiam.
krwiopijca, 15.05.2013, 13:04
i ch....j z toba osle.Praca u polaczka to niewolnictwo.
wielkipan, 15.05.2013, 15:18
pracuj dla niemca lub holendra, będzie jak na urlopie...
Małgorzata, 16.05.2013, 07:06
Aż 80zł?! Wreszcie będę mógł kupić i ubezpieczyć najnowsze BMW i pojechać na wycieczkę do ciepłych krajów. To będzie szalona cyfra 1680zł brutto czyli aż 1250zł netto. Wow, Polska to kraj marzeń!
Eugeniusz Konopia, 15.05.2013, 15:51
Ta kwota netto pozwala mi spłacić ratę kredytu i opłacić czynsz.
Z 2000 netto ledwo wyrabiam na życie. A jestem jedynym żywicielem naszej dwuosobowej rodziny.
Katarzyna, 17.05.2013, 09:45
http://g2.gangsters.pl/index.php?ref=68979
123, 15.05.2013, 16:05
Ci wszyscy posłowie powinni dawać przykład polakom jak przeżyć za 1200zł./miesiąc i powinni tyle zarabiać co proponują polakom. Polacy powinni mieć wpływ na wynagrodzenia posłów, przecież oni żyją z naszych podatków.
adi, 15.05.2013, 16:48
sam robi za takie pieniądze-te wszarze nie wiedzą jak się zyje za najniższą.Pojedziemy z tą bandą
juzio, 15.05.2013, 16:53
toż to z taką fortuną nie wiadomo co robić. Jakbym wiedział że będę tyle zarabiać przez kolejnych 10 lat to bym nawet się nie zastanawiał i poszukał porządnej gałęzi w lesie bo taka kasa nie starczy nawet na wegetację
sma1, 15.05.2013, 17:40
Faktycznie, kwota tak wielka, że aż zatyka i trzeba to nagłaśniać w każdej gazecie. Super gest ze strony władzy, szkoda tylko, że najpierw trzeba rok naszukać się pracy za minimalną krajową, żeby w ogóle myśleć o podwyżce 80 zł. Paranoja i prowizorka w jednym !!!! Wszystko, na co stać obecną władzę w Polsce, ale cóż, 2014 r. to już półmetek przedwyborczy, więc nasi "mądrzy" parlamentarzyści pewnie myślą, że za 80 zł brutto sobie "kupią" głos.
Łukasz, 15.05.2013, 18:04
Ch.j z pieniędzmi ważne że praca jest:) Szok i horror co się dzieje w tym "obozie" zwanym Polska.
wrrr..., 15.05.2013, 19:35
Zbyt mało by przeżyć ,za dużo żeby ze sobą skończyć
Rocco, 15.05.2013, 19:44
To jest po prostu śmiech na sali z tymi wypłatami . Niech nasi politycy za takie grosze przeżyją . Skończyłam studia wyższe pracuje w urzędzie ponad 5 lat i na rękę mam 1280 zł i po co się uczyć ????
lala, 15.05.2013, 21:03
A Pan szanowny premier niech tak sięnie rzuca kasą bo dziura budżetowa się powiększy .Bo my mamy marne grosze a on ciągle rozdaje kasę na zasiłli i podwyżki dla nierobów .
ola, 15.05.2013, 21:07
A te 80 zł ? To jest brutto czy netto ? Polska to wielkie gówno
kala, 15.05.2013, 21:10
Nie tyle POLSKA, co władza !!!!!!
bezrobocie, 15.05.2013, 21:22
To się weź przekwalifikuj na robotnika. Jesteś po studiach, to wiesz najlepiej, że "łatwiej schodzić z góry, niż się pod nią wspinać"
bezrobocie, 15.05.2013, 21:21
nie, nie; praca jest bo wyrobnicy są, którzy się godzą za michę kaszy pracować
bezrobocie, 15.05.2013, 21:17
Toż to już po platformie!! Prze-pitolą te wybory i słusznie. Jakie ministry i pomysły tak ich wyborcy docenią. Drugą Irlandię nam zrobili ale tylko cenową. Na pohybel im i tyle. Poprę wszystkich co przeciw PO będzie grało w wyborach, a ostatecznie wybiorę tych co mają największe szanse ograć PO. I dobrze.
Rumcajs, 15.05.2013, 23:26
Ależ ten złodziejski pejsaty rząd PO jest dobry. Pensja o niecałe 100 zł w górę a w tym samym czasie POdwyżki cen żywności, wywozu śmieci i czego się da. Już knują jak to VAT zwiększyć.Państwo POlicyjne!
Z, 16.05.2013, 07:33
Nikt nie każe wam zarabiać najniższej krajowej ! Co wy się wszyscy tak uwzięliście na te "1200zł na rękę".... weźcie się za robotę to zaczniecie zarabiać jak biali ludzie. Nikt wam nie może zabronić zarabiać więcej. A najniższą krajową dostaje się przeważnie w pierwszej pracy...
Stinger, 16.05.2013, 08:08
Przyjedz do Lublina i poszukaj tutaj pracy to zmieni ci się gadka. Każdy chce zarabiac więcej niż minimalna ale tutaj dostac chocby tyle to cud... Żenada!!!! Ludzie z wieloletnim doświadczeniem szukają tutaj pracy od kilku lat. Ludzie wykształceni tak samo. Młodzi chętni i z zapałem również. Wszystko na nic - jak się nie uda po znajomości to się nie uda wcale. Nie znam nikogo kto dostałby się do pracy bez znajomości.
Tab, 16.05.2013, 09:02
polecam wieksze miasta. nikt nie zabrania sie do nich przeprowadzac. ja zaczynalem w miejscowosci liczacej 2400 mieszkancow. jak ktos bardzo chce to mu sie uda. Polska to kraj maruderow, malkondentow. Mowi to ten, ktory nie zarabia sredniej krajowej. glowy do gory.
kowalski, 16.05.2013, 16:03
po pierwsze primo, Lublin jest dużym miastem, pod względem liczby mieszkańców na 9 miejscu w Polsce. Więc nie w jego wielkości jest problem.
A po drugie primo - Twoja rada jest dobra, ale dla młodych ludzi, bez większych zobowiązań, zresztą sami wpadli na to już dawno temu. Jednak dla tych, którzy mają więcej niż 30 lat, rodziny, na głowie dzieci lub starych rodziców, mieszkania i kredyty, sprawa nie jest taka prosta. Pewnie, że jak ktoś się uprze, to i tak wyjedzie, ale pomyślałeś mądralo, co się stanie, kiedy wyjadą wszyscy?
lublinianka, 17.05.2013, 11:28
posluchaj baranie wiekszosc ludzi musi robic za najnizsza krajowa bo pracodawcy wykorzystuja to ze jest duze bezrobocie wiec nie ncwaniakuj ze ty robisz za wieksza kase kretynie
staefan burczymucha, 14.07.2013, 13:58
bandyci, co oni z nami robią!~!! co oni robią!!!
jagoda, 16.05.2013, 11:12
Po pierwsze powinni się wziąć za prywaciarzy!!!! 90% ludzi na budowach są ,,na czarno" to by im bezrobocie tak spadło, że nie śniło m się to!!!!
edyk, 16.05.2013, 12:42
Bo wolisz sam obrastać w mamonę niż godnie płacić pracownikom za robotę którą i tak wykonują dla ciebie
wow, 16.05.2013, 16:51
pamietam czasy gdzie na reke bylo 1 500 zl,i na dodatek 60%taniej,moj starszy po znajomosci mial 2 000 na reke ,znajomi zarabiali ponad 6 000na reke teraz nie maja nawet 3 000,za duzo ustaw PREZYDENCIE POLGLOWKU podpisujesz:)
dedo, 16.05.2013, 17:19
po 34 latach pracy mam 1600 zl, zgroza, pierdolona solidarność z lat 88 doprowadziła do biedy, mam nadzieję, że b. przywódca odpokutuje to, że nas oszukał, gdzie te 100 tys., gdzie ta druga japonia,
polska bieda, 16.05.2013, 18:13
Resort Pracy i Polityki Społecznej proponuje, aby w przyszłym roku najniższe wynagrodzenie wzrosło aż o … 80,- zł. Brutto. To „na rękę” będzie jakieś 55,- zł. A winnym propozycji tak niskiej podwyżki jest kryzys. Tak mówi Minister od pracy i problemów socjalnych. No bo winnym ktoś lub coś musi być. I rząd ma świadomość, że na kogoś lub na coś winę trzeba zwalić. Oczywiście nie jest winnym rząd, zresztą jak nigdy na przestrzeni ostatnich sześciu lat, gdy władzę w Polsce sprawuje koalicja PO-PSL za żadne wpadki i porażki winny nie ponosił. Jeżeli już można byłoby jakiejś sile politycznej winę przypisać to oczywiście opozycji, a najlepiej PiS-owi.
No i teraz problem jak wydatkować owe dodatkowe 55 zł. będą mieli ci, którzy otrzymują najniższe wynagrodzenie. Bo przecież wzrosną i ceny opłat za wywóz odpadów komunalnych, za czynsz też więcej trzeba będzie zapłacić, a i obciążenia podatkowe, których pilnuje minister Vincent Rostowski też raczej nie ulegną obniżeniu. A jak się ma na utrzymaniu rodzinę z niepracującą żoną to faktycznie ten obywatel, któremu rząd, przy milczącej akceptacji premiera dołoży owe 55 złotych – na rękę – będzie miał nie lada problem. Ale jak będzie myślał o tym co zrobić z kwotą owych 55 zł., to nie będzie myślał
o innych rzeczach, np. o tym jakie kolejne wpadki zaliczał będzie rząd i o konsekwencjach owych wpadek. Także dla tego szczęśliwca, który pozostanie z dylematem co zrobić z 55 zł. (darowanymi przez rząd).
k.1958, 17.05.2013, 13:54
w takim tempie może dogonimy żółwia. Ciekawe ile kosztuje utrzymanie więźnia w naszym kraju bo na wolności z taką kasą nic tylko zostać złodziejem.Posłom dajcie taką kasę i niech żyją za to.
mietek, 20.05.2013, 20:24
m, 31.08.2013, 06:14
tragedia 1180 zł to wypłata głodowa ja i moja żona tyle zarabiamy i pracujemy po 180 godzin miesięcznie i tylko słyszymy jak ci nie pasuje to się zwolnij więc tak trzeba będzie zrobić wyjechać za granicę i w trzy miesiące zarobić roczną pensje w naszym pięknym kraju
jan, 14.09.2013, 19:19
a ostatnio słyszałam, że podobno już w kryzysie nie jesteśmy, że wyszliśmy na 0, dlatego Grecji możemy pomagać. Szkoda gadać, zamiast użalać się, że przedsiębiąrcy będą wydawać więcej, powinno się napisać o tym, że pracownicy będą zarabiać zaledwie 55zł więcej! Na co to starczy? Przy dobrych wiatrach na połowę opłaty za prąd. A mogę się złożyć, że wielu pracodawców będzie tak oburzonych podwyżką płacy minimalnej, że będą zatrudniać na umowy śmieciowe, byleby im więcej w portfelu zostało. Już nie wspominająć o tym, że na pewno wszystko podrożeje, więc nadal my, szaraczki, będziemy wychodzić na 0 jak nie na minus.
minimalna, 28.12.2013, 20:18
Mam pytanie, czy jeśli mam umowę do końca stycznia 2014 roku to znaczy, że ostatnią wypłatę dostanę podwyższoną? Zarabiam najniższą krajową. Umowa zostanie przedłużona.
wiolka, 29.01.2014, 12:19