Wyrównania dla nauczycieli w gminie Wąchock. Dostaną 70 tysięcy

Tagi:
Miasto i gmina Wąchock na wyrównanie płac nauczycieli za 2015 rok wyasygnuje 70 tysięcy złotych. Za 2014 rok dołożyła do płac gminnych belfrów aż 150 tysięcy złotych.
Wyrównania dla nauczycieli w gminie Wąchock. Dostaną 70 tysięcy
Aldona Parka prowadzi lekcję wychowawczą w Gimnazjum Publicznym imienia Jana Piwnika „Ponurego” w Wąchocku

fot. Kazimierz Cuch

Nie tylko nauczyciele szkół średnich otrzymają od powiatu wyrównanie wynagrodzeń za ubiegły rok. Jak wyjaśnił Jarosław Samela, burmistrz Wąchocka, dwa lata temu w tej gminie było dużo nauczania indywidualnego, stąd tak wysoka kwota ówczesnych wyrównań. W tym roku miasto i gmina bez problemów uruchamia nauczanie indywidualne. Nauczycielskie związki zawodowe proponują gminom, także Wąchockowi, zwiększenie składników podstawowego wynagrodzenia, a nie wyrównywanie wynagrodzeń po zakończeniu roku szkolnego.

Zobacz też: Wyższe płace dla nauczycieli. Podwyżki od 2017 r. zapowiada minister edukacji 

W Polsce wynagrodzenie nauczycieli zależy przede wszystkim od ich stopnia zawodowego, a nie od wyników nauczania. To zawsze oburzało już nieżyjącego Andrzeja Śliwę, wójta Brodów. Najmniej zarabiają nauczyciele stażyści, najwięcej dyplomowani. Na płacę, poza podstawą wynagrodzenia, składa się także 14 różnych dodatków.

Zgodnie z ustawą Karta Nauczyciela, gminy muszą tak zaplanować wydatki oświatowe, aby każda z czterech grup awansu zawodowego nauczycieli otrzymała średnie wynagrodzenie, przewidziane dla niej w tej karcie. Jeśli samorząd źle oszacuje wydatki na pensje nauczycieli, w styczniu następnego roku musi zapłacić belfrom dodatkową, czternastą pensję. I płaci... 

Autor: /CuK/ echodnia.eu
0komentarzy

Polecamy