Wysoka pensja i ciekawe projekty to Twoje marzenie? Zostań programistą

Blisko 34 mld zł – zgodnie z przewidywaniami PMR Research w przeciągu pięciu lat taką wartość osiągnie polski rynek IT.
Wysoka pensja i ciekawe projekty to Twoje marzenie? Zostań programistą

fot. Reaktor PWN

  • Wysoka pensja i ciekawe projekty to Twoje marzenie? Zostań programistą
  • Wysoka pensja i ciekawe projekty to Twoje marzenie? Zostań programistą

Dynamika rozwoju przekłada się na jakość kadr – w 2016 r. Polska znalazła się na 3. miejscu w rankingu programistów Hacker Rank. Pojawia się tylko jeden problem: już teraz w Polsce brakuje ponad 50 tys. nowych pracowników IT. I będzie brakowało ich coraz więcej. Dlatego to idealny moment na przekwalifikowanie się i na rozpoczęcie pracy na stanowisku programista.

Czy wiesz, że wg najnowszego raportu firmy rekrutacyjnej Hays Poland, firmy najczęściej poszukują programistów, a średnie wynagrodzenie w tym zawodzie wynosi ponad 6 tys. brutto? Jeśli więc lubisz pracę przy komputerze, myślisz nad zmianą zawodu lub zdobyciem nowych umiejętności zapisz się na kurs typu boot camp i zacznij wymarzoną pracę.

Boot camp (z języka angielskiego obóz szkoleniowy dla rekrutów) to metodologia oparta o intensywną naukę przez praktykę, dzięki której w krótkim czasie przygotujesz się do pracy w określonym zawodzie. Kursy typu boot camp cieszą się coraz większą popularnością, bo w krótkim czasie możesz nauczyć się programowania i rozpocząć pracę w branży IT. To świetna alternatywa dla studiów podyplomowych, bo nauka to 6 tygodni, a nie rok... Jedna z firm szkoleniowych, Reaktor przygotowała bardzo ciekawą animację, która pokazuje, na czym polega nauka metodologią bootcamp: https://www.youtube.com/watch?v=bq9fmwI2Sxc

Od czego zacząć?

Jeśli interesujesz się programowaniem i chcesz zacząć robić to zawodowo, możesz zapisać się albo na studia podyplomowe albo wybrać kurs boot camp. To wszystko zależy od tego, ile czasu chcesz poświęcić na naukę i od kiedy chcesz wdrożyć zmiany w swoim życiu. Jeśli zdecydujesz się na kurs boot camp, np. w szkole Reaktor PWN zmiana potrwa kilka tygodni. Czy to możliwe? Oczywiście, ale trzeba przejść odpowiednie kroki, żeby odbyć taki kurs.

Co powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem kursu?

Usiądź wygodnie i przejrzyj oferty. Sprawdź, ile godzin trwa dany kurs. Absolutne minimum to 150 h kursu, ale wiele szkół, np. Reaktor PWN to aż 240 h nauki pod okiem wyspecjalizowanych trenerów. Jeśli już zdecydowałeś, którą ofertę wybierasz to kolejnym krokiem jest wypełnienie testu, który sprawdzi, czy masz predyspozycje do pracy na stanowisku programisty. Po wypełnieniu takiego testu konsultant z Reaktor PWN omówi z Tobą wyniki i zarekomenduje, który kurs powinieneś wybrać. Jeżeli się zdecydujesz na kurs, to będzie Twój pierwszy krok do zmiany kariery.

Front-end czy Back-end?

To wszystko zależy od tego, w czym czujesz się lepiej. Jako Front-end Developer będziesz zajmować się wizualną częścią stron internetowych, gier, newsletterów, cięciem projektów graficznych do postaci HTML, optymalizacją aplikacji pod kątem SEO, wprowadzaniem responsywności do stron internetowych. Z kolei back-end to silnik aplikacji, czyli wszystko to, co działa po stronie serwera, ale bez czego aplikacja nie mogłaby wykonywać określonych operacji. Programiści back-end projektują mechanizmy, na podstawie których funkcjonuje cała aplikacja.

Java, Ruby czy Python? Z czym to się je

Podczas zajęć praktycznych w krótkim czasie najpopularniejsze i najbardziej potrzebne na rynku języki programowania, takie jak C++, Ruby, Java, Perl czy Python. Osoba, która ukończy szkolenie będzie mogła rozpocząć pracę jako front-end lub back-end developer.

Podczas kursu uczestnicy programują aplikacje i strony internetowe, tworząc w ten sposób swoje portfolio niezbędne podczas rozmów kwalifikacyjnych. Zatrudnienie na rynku IT to szansa na wysokie zarobki – według firmy Hays Poland wynagrodzenie programisty wynosi w Polsce powyżej 6000 zł brutto – cały raport dostępny jest na stronie projektu Reaktor.

Kurs i co dalej?

Po każdym kursie typu boot camp otrzymujesz Certyfikat ukończenia, ale to nie wszystko. W niektórych szkołach, np. Reaktor PWN nie zostawiają Cię samego, będziesz mieć wsparcie partnerów rekrutacyjnych projektów a jeśli będziesz jednym z dwóch najlepszych kursantów, to organizatorzy Reaktora zapewnią Ci staż. Na co więc czekać? 

Autor: Reaktor PWN
0komentarzy

Polecamy