Za dziecko o 20 tys. zł większy kapitał początkowy

Uzupełnienie kapitału początkowego ma umożliwić matkom przejście na emeryturę częściową.
Była minister pracy chce dla matek możliwości przejścia na emeryturę częściową.
Była minister pracy chce dla matek możliwości przejścia na emeryturę częściową.

fot. wikipedia/CC

PSL chce za dopisywania do kapitału emerytalnego matek kwoty około 20-30 tys. złotych - poinformowała była minister pracy Jolanta Fedak z PSL.

- Budżet tego nie wytrzyma - odpowiada szef sejmowej komisji finansów Dariusz Rosati z PO.
Jak oceniła Fedak podczas briefingu w Sejmie, w systemie emerytalnym bardzo słabo zabezpieczone są kobiety wychowujące dzieci, a kapitał emerytalny przez nie zgromadzony może nie wystarczyć nawet na minimalne emerytury.

- Krokiem we właściwym kierunku byłoby uzupełnienie - dla kobiet, które urodziły lub adoptowały dzieci - kapitału o 20-30 tysięcy, żeby one również mogły skorzystać z propozycji emerytury częściowej - zaznaczyła Fedak. Podkreśliła, że o koncepcji takiej częściowej emerytury mówił premier Donald Tusk.

Fedak nie przesądziła, czy podwyższenie kapitału emerytalnego miałoby dotyczyć wszystkich matek, czy też tych z więcej niż jednym dzieckiem.

- Generalnie chodzi nam o to, żeby matki mogły skorzystać z emerytury - podkreśliła.

Fedak pytana, czy propozycja PSL zakłada 20-30 tysięcy zł dla matki za każde urodzone dziecko powiedziała:  - To kwestia określenia parametrów, jest to jeszcze przedmiotem rozmowy - może to być za każde dziecko jakaś suma, może być za drugie, trzecie dziecko jakaś suma. To jest sprawa do bardzo szczegółowych decyzji.

- Generalnie chodzi nam o to, żeby one mogły z tej niepełnej emerytury skorzystać. Mamy w tej chwili taką sytuację, że kobiety wychowujące dzieci nie miałyby szans skorzystania z propozycji częściowych emerytur, właśnie z uwagi na niedostatek kapitału - podkreśliła Fedak.

Rzecznik PSL Krzysztof Kosiński przekonuje, że "emerytury częściowe, o których mówił premier Donald Tusk to dobra propozycja, a teraz trzeba ją doprecyzować".

- Premier proponuje kobietom możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę, jeśli uzbierany kapitał emerytalny pozwala na wypłatę co najmniej minimalnego świadczenia. Dopłaty, o których mówimy, są wyrównaniem szans matek w stosunku do kobiet, które nie mają dzieci. Te drugie mogą nieprzerwanie pracować i wypracować odpowiedni kapitał emerytalny. Z kolei matki poświęcając czas na opiekę nad dziećmi mogą nie uzbierać takiego poziomu kapitału - przekonywał Kosiński w rozmowie z PAP.

Wcześniej PSL proponowało, aby kapitał emerytalny rodziców był podwyższany o 10 proc. za dziecko.

Szef sejmowej komisji finansów publicznych Dariusz Rosati podkreśla, że obie propozycje PSL zwiększają kwotę wypłat z funduszu emerytalnego w sytuacji, kiedy nie ma zwiększonych dochodów.

- To oznacza, że odchodzimy od podstawowej zasady reformy emerytalnej przeprowadzonej w 1999 roku, a mianowicie, że system emerytalny jest finansowo neutralny dla budżetu. Jeśli komuś dołożymy procent albo kwotę, to ktoś będzie musiał za to zapłacić, w tym wypadku budżet państwa - zaznaczył Rosati.

Przeczytaj także: Rząd namawia do zatrudniania starszych pracowników 

Jak przekonywał, nie należy łączyć reformy emerytalnej z polityką prorodzinną. - Polska potrzebuje polityki prorodzinnej, ale matkom trzeba pomagać teraz, a nie dopiero, kiedy będą przechodzić na emerytury. PSL stara się ulżyć matkom, ale budżet tego nie wytrzyma, a kobiety i tak nie uzależniają decyzji o macierzyństwie od ewentualnych dopłat do kapitału emerytalnego - dodał.

Według Rosatiego, można zastanawiać się nad innym kompromisowym rozwiązaniem dla kobiet.

- A mianowicie ustalić pewien minimalny poziom emerytury - taki powyżej minimum socjalnego, który nie będzie zmuszał matek do ubiegania się o pomoc społeczną, czyli będzie gwarantował utrzymanie - i dać możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę tym, którzy zgromadzą kapitał emerytalny pozwalający na wypłatę świadczeń na takim poziomie - tłumaczył polityk PO.

- Pod warunkiem, że ta osoba nie ustawi się następnego dnia w kolejce do pomocy społecznej mówiąc, że ma głodową emeryturę, z której nie da się wyżyć. Bo główny cel podwyższenia wieku emerytalnego polega na tym, że emeryci mają mieć więcej pieniędzy. A symulacje pokazują, że jeśli nie podniesiemy wieku emerytalnego, to za około 30 lat kobiety przechodzące na emeryturę otrzymają świadczenia w wysokości obecnych 700-800 złotych - zaznaczył Rosati.

Premier Donald Tusk zadeklarował po spotkaniu z działaczkami Kongresu Kobiet, że w ciągu najdalej dwóch tygodni rząd przedstawi ostateczną wersję projektu reformy emerytalnej. Przekonywał, że celem rządu jest zbudowanie systemu emerytalnego, dającego poczucie bezpieczeństwa.

- Jesteśmy bliscy takiego rozwiązania, w którym osoby, które utracą pracę i nie będą mogły jej znaleźć, a wypracowały w swoim życiu kapitał, który wystarcza do wypłacenia np. emerytury minimalnej, powinny mieć możliwość wyboru. Bardzo poważnie ten wariant rozważamy - podkreślił premier na konferencji prasowej po środowym spotkaniu. Zastrzegł, że nie jest przesądzone, że takie rozwiązanie ostatecznie znajdzie się w projekcie; wciąż trwają konsultacje, a każda propozycja wymaga precyzyjnego wyliczenia.

Premier powiedział, że rozważany wariant tzw. częściowej emerytury dla osób w podeszłym wieku nie oznacza powrotu do emerytur pomostowych. Dodał, że to świadczenie nie mogłoby wynosić więcej niż emerytura minimalna i nie można byłoby go łączyć z pracą.

Do tej pory partie koalicyjne nie osiągnęły porozumienia w sprawie reformy systemu emerytalnego przewidującej podwyższenia wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 lat. W przyszłym tygodniu kończą się konsultacje społeczne ws. projektu podnoszącego wiek emerytalny. Najprawdopodobniej już po zakończeniu konsultacji odbędzie się kolejne spotkanie kierownictw PO i PSL w sprawie reformy. 


Autor: regiopraca.pl
32komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (32)

A ojcowie to co? Czemu ten artykuł dotyczy matek??
?????????, 09.03.2012, 17:25
Dwa lata poświęciłam na wychowanie bliźniaków. Według danych na swoim koncie emerytalnym mam już sporo niższą kwotę uzbierana niż mój mąż, a prawie w tym samym czasie rozpoczęliśmy pracę i zarabiamy podobnie. Bynajmniej nie przypominam sobie, abym przez te dwa lata odpoczywała. Tak naprawdę nie miałam urlopu od momentu urodzenia dzieci. Nie to, żebym narzekała, ale wychowanie dzieci, pranie, gotowanie itp to niezła praca. A przeciez te pokolenia będa pracowały na nasze emerytury.
Kowalska, 09.03.2012, 20:08
NIEZGODNE Z KONSTYTUCJA
pol, 10.03.2012, 08:52
ej, no a co z kobietami bezpłodnymi, które nie mogą zostać matkami- adopcja nie wchodzi w grę.
KIKIK, 11.03.2012, 08:30
Te 20 tysięcy trzeba pobrać od pań które nie mają dzieci,bo to w końcu naszę dzieci będą pracować na ich emeryturę,
gośc, 09.03.2012, 21:06
wylej tą kupe co masz zamiast mózgu bo może to być dla innych szkodliwe
klik, 10.03.2012, 09:55
Pracuję ciężko od 15 lat i nadal będę. Nie mam dzieci choć bardzo chciałam. Co miesiąc odprowadzam składkę emerytalną - na siebie. Dlaczego stale mówią , że moją emeryturę będą opłacać cudze dzieci? Z moich podatków pochodzą też fundusze na przedszkola, szkoły, pediatrów... i nie w głowie mi upominanie się o dodatkowe pieniądze za łożenie na wychowanie nie moich dzieci.
Aga, 10.03.2012, 10:15
Autostrad w mojej okolicy nie ma i po nich nie jeżdżę a płacę VAT, srat i inne, więc też zastanawiam się dlaczego. Jeżeli mieszkasz w tym kraju to musisz się podporządkowywać pewnym regułom, zawsze możesz wyjechać gdzie jest lepiej. Nie zbierasz niestety na swoją emeryturę tylko np. płacisz na swoją matkę, ojca. Mężczyźni nie tak dawno płacili bykowe, więc i wy tak samo bezdzietne jakąś opłatę. Ja mam czworo i któreś będzie robić na ciebie, bo nie wiadomo czy jutro nie ulegniesz wypadkowi i będziesz potrzebować renty, ale nawet i tak emerytury. polak to istota daj, ale jak on ma dać to takie durne scenariusze pisze, że nie wiadomo czy jest normalny.
Alex, 11.03.2012, 23:34
No niestety ,ale tak nie jest ,że odkładasz na swoją emeryturę , to idzie na tzw. "zakładkę" Ty zbierasz komuś , a ktoś młodszy będzie zbierał na Ciebie.A co do dzieci no niestety ,ale miałaś pecha, ja pracuję 20 lat z trójką dzieci ( i nigdy nie byłam na wychowawczym) , wracałam do pracy ,czy ja z tego tytułu mam sobie medal przypiąć ,bo pracuję 20 lat na dwóch etatach ( bo praca kobiety w domu to ten drugi etat).
ewamar, 12.03.2012, 08:31
a skąd wiesz ,że twoje dzieci będą pracowały ?Odprowadzały składki ?I tak macie lepiej (mające dzieci).Nawet w zeznaniu rocznym dostajecie zwroty po2 tys. i więcej.Macierzyński ,wychowawczy.Nie mające dzieci przez ten czas pracują (bo o pracujących tu mowa)Może te mające dzieci zapłacą dla tych które chcą mieć a nie mogą za metody in vitro?
jaa, 10.03.2012, 14:18
Jasne, na dziecko 1112, 04 zwrotu oczywiście jeżeli jest z czego zwracać, bo najpierw muszę wpłacić taką sumę do skarbówki aby dostać ją z powrotem, ale książki do szkoły 600zł+ drugie tyle różne opłaty+ wyżywienie, ubrania, wyskoczy z 5tyś najmniej, ale mamy dobrze. Tak mamy lepiej bo mamy pociechy, które wnoszą radość do domu.
Alex, 11.03.2012, 23:38
Jasne, na dziecko 1112, 04 zwrotu oczywiście jeżeli jest z czego zwracać, bo najpierw muszę wpłacić taką sumę do skarbówki aby dostać ją z powrotem, ale książki do szkoły 600zł+ drugie tyle różne opłaty+ wyżywienie, ubrania, wyskoczy z 5tyś najmniej, ale mamy dobrze. Tak mamy lepiej bo mamy pociechy, które wnoszą radość do domu.
Alex, 11.03.2012, 23:43
Ja urodziłam dwoje dzieci i cały czas pracowałam zawodowo, przy dzieciach wykonywałam te same obowiązki co matki siedzące w domu. Moje dzieci musiały rozstawać się z mamą , a w tym czasie sąsiadka siedziała sobie w domu nie zapracowała na emeryturę ale ma ją dostać? Coś tu nie gra?
Kasińska, 10.03.2012, 18:44
Zgadza się ja też wychowywałam dzieci i pracowałam, ukończyła również drugi kierunek studiów, bo tego wymagał pracodawca, przeżyłam, czyli można. Wiem ja ( i inne pracujące mamy ) jak to jest iść do pracy po nieprzespanej nocy bo dziecko było marudne. Tego nikt nie docenia. Nikt nie docenia nas matek pracujących na dwóch etatach, te co siedział w domu to ich sprawa i ich problem jak sobie zapracują na przyszłą emeryturę. Bo kto ma się z nimi dzielić. Kto na nich zapracuje ich dzieci, chyba nie bo jak wezmą przykład ze swoich mam, które nie pracowały na swoje mamy, to co będzie? Jak dziecko widzi, że mama całe życie siedzi w domu to powiela później takie wzorce
Aga, 10.03.2012, 20:42
Staż pracy 35/40 lat-i powinna być emerytura a nie rząd proponuje pracę do śmierci!!! Proponuje też za tyle lat pracy /nie patrząc na kapitał tych ludzi nagromadzony w ZUS/-częściowa emeryturę w kwocie 800 zł/tak powiedział ukochany -nasz premier Tusk/. Czy za taką kwotę emeryt opłaci rachunki?,wykupi leki? i jeszcze przeżyje 1 miesiąc.
czy on ma pojęcie o życiu . Tę kwotę dałabym panu premierowi Tuskowi i niech POKAŻE WSZYSTKIM POLAKOMZOBACZYMY CZY POTRAFI ZA TAKA KWOTĘ ,KTÓRA CHCE RZUCIĆ PRZYSZŁYM EMERYTOM PRZEŻYĆ!!!!! CZEKAMY _NIECH PAN PREMIER TUSK POKAŻE Pionadto -niech pan premier poda ile to Polaków nie doczekało wieku 67 lat6 i straciłoby możliwośc na uzyskanie emerytury.Jakoś o tym cicho.Albo ile obywateli po 67 latach po
1 roku
po 2 latach
po 5 latach -zmarło!!A kapitał został i rodzina nie odziedziczyła/tylko skorzystał ZUS i rząd RP.Nie zwykły obywatel,który sobie ten kapitał nagromadził!!!! Ile obywateli RP -nie doczeka emerytury i po co rząd i premier,prezydent martwi się o wysokość naszej emerytury!!! podwyższając wiek -MAŁO KTO TA EMERYTURĘ OTRZYMA!!! PRACA PANIE PREZYDENCIE Ile takich obywateli RP- nie dożyje wieku 67 lat??? A TAKI WIEK PRZEJŚCIA NA EMERYTURĘ CHCE NAM ZAFUNDOWAĆ RZĄD CZY O TO CHODZI ABY NIE DOCZEKAĆ EMERYTURY??
A ZGROMADZONY KAPITAŁ ZOSTAŁ DLA RZĄDU ABY RATOWAĆ GRECJĘ I INNE PAŃSTWA EUROPEJSKIE??? Czy o to chodzi aby obywatele RP -PRACOWALI DO SMIERCI??? Dlaczego rząd nie potrafi zrozumieć,że ludzie PO PRZEPRACOWANIU 35/40 LAT-CHCĄ JUŻ ODPOCZYNKU A NIE DOBIJANIA ICH W PRACY. PONADTO JAK KTOŚ CHCE PRACOWAĆ-TO NIECH PRACUJE /POWINIEN MIEĆ DO TEGO PRAWO/,A JAK KTOŚ NIE MA JUŻ SIŁ I ZDROWIA -TO DLACZEGO RZĄD I ZUS CHCE TAKA OSOBĘ uzdrowić na sile i WMÓWIĆ,Polakom,ze są Niesmiertelni!!!
wiem co mówię, 10.03.2012, 10:58
W Holandii po wybrykach Partii Wolności będą miejsca przy zbieraniu pomidorów. Tam będzie mógł wysłać swoją córusię, aby waliła na jego emeryturę. A jak nie wyciągnie tej normy, to może zawsze jechać i samemu dorabiać. :)
Remek, 10.03.2012, 15:20
To co teraz wyprawia ten rząd z premierem,prezydentem to woła o pomstę do nieba. jak można dobijać swój naród rozdając prezenty w postaci pieniędzy dla Grecji i innych państw UNII a nam Polakom za to gotuje pracę do śmierci lub emeryturę częściowa w postaci jałmużny,za którą nie będzie można przeżyć miesiąca nie mówiąc o wykupie leków,opłaceniu rachunków za gaz .
,energię,czynsz itp. Czy są w rządzie i w tych różnych komisjach -normalnie myślący posłowie,senatorowie??? Czy Pan Premier tak szanuje swoich obywateli,że chce im zafundować pracę do śmierci?????? Ludziom 800 zł a oni 20x800,30x800,40x800 a nawet więcej biorą uposażenjia za 1 miesiąc za ich ciężką prace!!! a ludzie pracujący naprawdę ciężko-umowy śmieciowe i płaca minimalna w kwocie 1200-2000 tys zł.I mamy polską sprawiedliwość.
Sprawiedliwość PO-ką!!! takich czasów się doczekaliśmy. Przyznam,ze nie o taką Polskę walczyliśmy!!!,w której będzie wyzysk człowieka -przez człowieka !!!! Nie o taki los -ludzie walczyli.
Miała być Japonia-w/g Wałęsy
miała być Irlandia-w/g Tuska a mamy kopciuszka..................
37 lat pracy, 10.03.2012, 11:11
Ciekawa jestem czy doczekamy do emerytury ,ja pracuję w handlu i nie jestem pewna czy dam radę pracowac do 67 roku życia za takie pieniądze 1000 zł w podlaskim
matka, 10.03.2012, 22:44
Kolejny cudowny pomysł byłej minister z ekipy popapranego rządu. Kobieta pracuje np. na dobrze opłacanym kierowniczym stanowisku przez 20-25 lat odprowadzając wysokie składki. Teraz ma mega propozycję. Odejść na częściową emeryturę za 20-30 tys zł ochłapów albo pracować dalej. Po co w ogóle taka propozycja? A ojcowie nie wychowują dzieci? Chcesz ministro równouprawnienia? Tyle samo zaproponuj tatuśkom. Każdy z nas sam powinien wybrać ubezpieczyciela. A ZUS już dawno powinien zostać zlikwidowany!
Z, 10.03.2012, 21:03
Wydaje mi się ,że nikt nie neguje kwestii wychowania dzieci przez ojca , ale to dotychczas matka i tylko matka korzystała z urlopu macierzyńskiego oraz urlopu wychowawczego , a w tym okresie nikt za nią nie płacił składki na ZUS , dlatego kapitał początkowy męża i żony jest inny choć wynagrodzenie mogli mieć identyczne co do 1 złotówki . A zgadzam też z formą częściowej rekompensaty składki przez kobiety nie uczestniczące w naturalnym cyklu jakim jest macierzyństwo . Proszę o wybaczenie te Panie które chciały ale nie mogły z powodów zdrowotnych w tym uczestniczyć . Jednak i to rozwiązanie wzbudzi bardzo duży niepokój wśród samych kobiet z sąsiedztwa . Będzie zgrzyt co zrobić z taką która urodziła 6 dzieci ale dziećmi opiekował się dom dziecka , jak postąpić z kobietą której odebrano prawa do 5 letniego dziecka oraz jak postąpić z matką której została ograniczona władza rodzicielska w stosunku do 5 letniego syna ., Choć propozycja wydaje się rozsądna to nie widzę możliwości znalezienia sposobu na sprawiedliwe dopisanie proponowanej stawki do kapitału początkowego . Jak postąpić z matką która miała dziecko przez 1 rok i ono jest już aniołkiem , oraz jak postąpić z koleżanka która nie miała dziecka a obecnie jest matka 18 letniej panny której matką jest przez 17 lat .
JUREK, 10.03.2012, 23:24
Nie prawda ze się nie płaci na ZUS w okresie w okresie macierzyńskim , wychowawczym ,są odprowadzane minimalne składki , do puki jesteś zatrudniony.
ewamar, 12.03.2012, 08:35
Teraz płaczecie - a gdzie byliście jak trzeba było zaznaczyć odpowiedni znaczek (x) na wyborach, każdy mówił a w dupie mam te wybory.
A ci co podejmują takie decyzje jak wyżej pobiegli postawić odpowiedni znaczek (x) i to oni teraz trzymają bat.
Podobnie jest z Maciejem identyczna sytuacja
babajaga, 11.03.2012, 08:01
Wystarczy 10 min. dziennie i konto na PayPal
9 $ za obejrzenie jednej reklamy.
http://MixSurv.com?ref=1162834
lotharsen, 11.03.2012, 08:49
This situation is not very good for society. The english editing wrote about this befor.
Samantha, 11.03.2012, 13:33
A gdy matka miała ograniczone prawa rodzicielskie i wychowaniem zajmował się ojciec to co w takim przypadku?Czy ojciec nie powinien mieć zwiększonego kapitału .
poco, 11.03.2012, 13:52
A co z tatusiami pozostawionymi samym sobie z kilkoma dzieciakami na wychowaniu, bo mama pojechała za granicę "szukać dla siebie szczęścia" ?, i tak ma wyglądać równouprawnienie ?, czy im nie należy się dodatek do kapitału początkowego ?
albert, 11.03.2012, 18:55
a niech spadają i emeryturę po przepracowaniu 35/40 lat nam dają.
kto jej doczeka??
Kto dożyje 67 lat??
Paranoja
37 lat pracy, 11.03.2012, 19:25
kolejny populistyczny wymysł propagandy spod znaku konieczny! Dno i wodorosty!!!
fcuk, 11.03.2012, 19:33
Tak jak zwykle coś głupiego nasz rząd wymyślił żeby wiek podnosić bo pierdząc w stołek dostają 10tys na miesiąc mogą pracować do końca życia. Cóż jak tak patrzę na to wszystko to mi się wydaję że większość moich znajomych wyjeżdżając z kraju słusznie zrobiła, być może będę musiała i ja jak w tym kierunku idzie (ta cała polityka antyrodzinna) się do nich dołączyć.
kk, 11.03.2012, 21:07
Częściowe emerytury powinny obowiązywać roczniki od 1968 roku życia,a nie ludzi ,którzy przepracowali w RP i PRL ponad 35/40 lat pracy. Uważam,ze taki staż pracy powinien takim Polakom -pomóc w uzyskaniu EMERYTURY a nie jałmużny. Ponadto tamte kobiety/te kobiety z tego przedziału wiekowego też rodziły dziec i i jednocześnie pracowały i teraz rząd ich chce WYNAGRODZIĆ PRACA DO 67 LAT!!! Paranoja! Co niektórzy po przepracowaniu 15,25 lat pracy odchodzą na emeryturę-bo są wyeksploatowani a my -RZĄD MÓWI _NIE/WY JESZCZE MOŻECIE/-dziwne podejście rządu . Po prostu zależy im aby pracować do śmierci i po drodze urodzić kilkoro dzieci. PYTAM KTO DOCZEKA WIEKU 67 UPRAWNIAJĄCEGO DO EMERYTURY??? ODPOWIEM-NIELICZNI I o to chodzi!!! 20000 tys za dziecko-PYTAM KIEDY???? JAK TA MATKA _NIE DOCZEKA EMERYTURY_TO TO DZIECKO ODZIEDZICZY TE PIENIADZE???? 20 TYSIECY DO KAPITALU I PODWYZSZONY WIEK PRACY DO SMIERCI_DO 67 LAT. TA KOBIETA
37 lat pracy, 12.03.2012, 09:02
Po co te przepychanki!!! Ludzie żądajcie co wy wypisujecie. Zacznijcie żądać aby cały rząd, wszyscy ministrowie, prezesi itp. co otrzymują ( za nic) OGROMNE pieniądze, niech się zrzekają w poczet emerytur. Bogaczom i ich dzieciom we łbach się poprzewracało od nadmiaru kasy !!! A uczciwi dalej mają cierpieć i pracować do śmierci, żeby oni za nasze pieniądze żyli w rozpuście????????
Popławska, 13.03.2012, 12:18
emerytury, komu?
Po co te przepychanki!!! Ludzie co wy wypisujecie????? Zacznijcie żądać aby cały rząd, wszyscy ministrowie, prezesi itp. co otrzymują ( za nic) OGROMNE pieniądze, niech się zrzekają w poczet emerytur. Bogaczom i ich dzieciom we łbach się poprzewracało od nadmiaru kasy !!! A uczciwi dalej mają cierpieć i pracować do śmierci, żeby oni za nasze pieniądze żyli w rozpuście????????
Popławska, 13.03.2012, 12:21