ZUS i podatek za nianię zapłaci budżet. Ale tylko do 1386 zł pensji

Od 1 października domownicy mogą przyjąć osoby, które zaopiekują się ich dziećmi do lat trzech. Ich składki społeczne i zdrowotną sfinansuje budżet państwa za pośrednictwem ZUS.
Ewa Kłoniecka z ZUS
Ewa Kłoniecka, ekspert z bydgoskiego oddziału ZUS, odpowiadała na pytania Czytelników "Pomorskiej".

fot. Fot. Jarosław Pruss/Gazeta Pomorska

W redakcji "Gazety Pomorskiej" w Bydgoszczy 28 września odbył się telefoniczny dyżur w sprawie legalnego zatrudniania opiekunek do dzieci. Na pytania Czytelników odpowiadała pani Ewa Kłoniecka z bydgoskiego oddziału ZUS w Bydgoszczy.

Poniżej szczegółowa relacja z dyżuru.

- Czy jako nianię do mojej półrocznej córeczki mogę zatrudnić bezrobotną mamę lub aktualnie niepracującą siostrę, która jest pełnoletnia?

- Tak. Nie ma żadnych przeszkód prawnych dotyczących pokrewieństwa pomiędzy nianią a rodzicami. Więc umowa uaktywniająca może zostać zawarta z pełnoletnimi członkami rodziny np. rodzicami lub rodzeństwem.

- Jestem matką samotnie wychowującą dwójkę małych dzieci, dwuletnie bliźnięta. Czy mogę zatrudnić nianię do pomocy w opiece nad dziećmi pomimo, że nie pracuję i skorzystać z możliwości sfinansowania jej składek przez państwo?

- Niestety, nie. Aby skorzystać ze sfinansowania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne niani przez budżet państwa rodzic zatrudniający nianię sam musi pozostawać w zatrudnieniu, prowadzić własną działalność lub świadczyć usługi na podstawie umowy cywilno prawnej stanowiącej tytuł do ubezpieczeń społecznych.

- Czy ZUS opłaci składki, w przypadku kiedy będąc na urlopie wychowawczym zatrudnię nianię do opieki nad moim rocznym synkiem?

- Niestety, ZUS nie opłaci składek na ubezpieczenia społeczne za nianię w trakcie, gdy przebywa pani na urlopie wychowawczym.

- Jakie dokumenty muszę wypełnić aby zgłosić nianię do ubezpieczeń w ZUS?

- Najpierw jeden z rodziców zgłasza do ZUS siebie jako płatnika składek na formularzu ZUS ZFA, jeżeli do tej pory nie był płatnikiem. Następnie rodzic – płatnik składek w celu zgłoszenia niani do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego wypełnia formularz ZUS ZUA. W przypadku kiedy niania podlega wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu wówczas rodzic dokonuje zgłoszenia na druku ZUS ZZA.

- Chcę zatrudnić nianię do opieki nad moim dzieckiem. Jak powinna wyglądać umowa uaktywniająca?

- Umowę uaktywniającą należy zawrzeć w formie pisemnej. Umowa powinna określać strony umowy, cel i przedmiot umowy, czas i miejsce sprawowania opieki, liczbę dzieci powierzonych opiece, obowiązki niani, wysokość wynagrodzenia oraz sposób i termin jego wypłaty, czas, na jaki umowa została zawarta oraz warunki i sposób zmiany, a także rozwiązania umowy.

- Pracuję na umowę o dzieło, mój mąż prowadzi firmę. Czy w przypadku zakończenia pracy na umowę o dzieło nadal mogę zatrudniać nianię do ukończenia przez córkę trzech lat i liczyć na opłacanie składek przez ZUS?

- W przypadku zakończenia przez panią zatrudnienia na umowę zlecenie składki za nianię będą nadal opłacane jeszcze przez okres trzech miesięcy od dnia ustania tej umowy. Tym samym pani jako płatnik składek zobowiązana będzie do złożenia wyrejestrowania niani z ubezpieczeń w ciągu 7 dni od dnia następnego po upływie trzech miesięcy od dnia zakończenia przez p anią umowy zlecenia.

- Co muszę zrobić, gdy niania nie będzie już u nas pracować?

- Rodzic - płatnik składek musi złożyć w ZUS wyrejestrowanie niani z ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia umowy z nianią. Jako datę wyrejestrowania powinien podać dzień następny po dniu rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy. Po wyrejestrowaniu niani z ubezpieczeń rodzic powinien złożyć druk ZUS ZWPA wyrejestrowujący go jako płatnika składek.

- Chcę podjąć pracę jako niania. Na jakie ubezpieczenia w ZUS mogę liczyć w przypadku podpisania umowy uaktywniającej?

- Niania zatrudniona na podstawie umowy uaktywniającej podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i zdrowotnemu. Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne, a objęcie nim nastąpi na pani wniosek zgłoszony rodzicom dziecka, z którymi podpisze pani umowę. Warto jednak pamiętać, że w przypadku przystąpienia do ubezpieczenia chorobowego składkę finansuje pani sama, w całości z własnych środków, a opłaca do ZUS rodzic.

- Do jakiej kwoty wynagrodzenia niani ZUS opłaci składki, a kiedy będę zmuszona opłacać składki jako rodzic zatrudniający nianię?

- W sytuacji, gdy kwota wynagrodzenia niani nie przekroczy 1386 zł, czyli kwoty minimalnego wynagrodzenia, składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe niani opłaci ZUS ze środków budżetu państwa. Podobnie jest w przypadku składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Natomiast w przypadku, gdy wynagrodzenie niani będzie wyższe od minimalnego to składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe niani, od nadwyżki ponad kwotę minimalnego wynagrodzenia są współfinansowane przez nianię i rodzica. Niania i rodzic finansują w równych częściach składkę na ubezpieczenie emerytalne po 9,76 proc. Składkę na ubezpieczenia rentowe w wysokości 1,5 proc. podstawy wymiaru finansuje niania, a w wysokości 4,5 proc. podstawy wymiaru – rodzic. Składkę na ubezpieczenie wypadkowe finansuje w całości rodzic, a składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w całości niania z własnych środków, jeżeli przystąpi do tego ubezpieczenia. Również składkę na ubezpieczenie zdrowotne ustaloną od podstawy wymiaru stanowiącej kwotę nadwyżki ponad minimalne wynagrodzenie finansuje niania. Składki finansowane przez nianię oblicza, pobiera z dochodu niani i odprowadza do ZUS płatnik czyli rodzic.

Przeczytaj też: Niania. Ten zawód wychodzi w końcu z ukrycia 

Relację przygotowała:

 

EWA BRZOZOWSKA-KOWALKA 

Autor: Małgorzata Wąsacz
14komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (14)

W tekście nie ma na ten temat ani słowa
A., 29.09.2011, 15:31
niania od 1 pazdziernika 2011r
czarnecka, 29.09.2011, 21:42
NASTĘPNY OBSZAR DO WYŁUDZANIA KASY Z BUDŻETU. SKANDAL - PŁACIĆ BABCI ZA BAWIENIE DZIECKA. A BĘDZIE TAK ŻE ZUS ZAPŁACI PAŃSTWO A WYPŁATA BĘDZIE TYLKO NA PAPIERZE... DO SĄDU POMYSŁODAWCÓW TAKICH KRETYŃSKICH ROZWIĄZAŃ!!!!
JA JAKO PODATNIK NIE CHCĘ ZA TO PŁACIĆ!!!!
BZDURA, 30.09.2011, 09:55
Nie rozumiem co dziwnego w tym żeby płacić babci za bawienie dziecka w końcu praca dość ciężka , charytatywnie już ze mną siedziała w domu jak byłam małym szkrabem więc moje dzieci bawi za wynagrodzeniem koniec tego poświęcania się i wyrzeczeń jest praca jest płaca.Ja tam swoją babcię traktuję jak normalnego człowieka a nie darmową pomoc :-) Pozdrawiam
Karos, 07.11.2011, 08:31
Mam nadzieję DZIWNY CZŁOWIEKU że nie masz dzieci i nie będziesz ich miec a jeśli nawet będzie ci to dane to zostaniesz SAM/SAMA z problemem powrotu do pracy i brakiem opieki dla swojego dziecka....Pracuj bez umowy i bez świadczeń zdrowotnych jak NIANIE do tej pory!!
Nie każda niania jest BABCIĄ na emeryturze!!!!!!!!!!!
Niania i mama, 22.10.2012, 16:28
dziś dowiedziałam sie ze podatek trzeba odprowadzać samemu co miesiąc bądz na koniec roku przy rozliczenie. tylko jeszcze nie wiem jak obliczyć te zaliczke na podatek dochodowy??
Iwona, 07.02.2012, 15:40
Komentarz został usunięty.
Te pieniądze z Budżetu da się jakoś wyrwać dla babci?
hieniek, 30.09.2011, 11:51
Pilnuję już rok dziecko i płacą mi 600 zł. Jak powiedzieć mamie dziecka żeby mnie zatrudniła w Zus-ie ?
Olszak, 05.10.2011, 22:59
Jak ma znajomości w ZUSie to może Cię tam zatrudnią. Czytaj ze zrozumieniem, a w razie potrzeby podpytaj wujka Googla.
Jaś, 26.10.2011, 09:07
Well that's the time the
Coach Purses Outlet movement takes. Then if one thing stopped the
Coach Outlet Online whole ghesabo would stop bit by bit. Because it's arranged. Magnetic needle tells you what's going on in
Coach Outlet the sun, the stars. Little piece of steel iron.
When you hold out
Coach Factory Online the fork. Come. Come. Tip. Woman and
Coach Factory man that is. Fork and steel. Molly, he. Dress up and look and suggest and let you see and
Coach Outlet Online see more and defy you if you're a man to see that and, like a sneeze coming, legs, look, look and if
Coach Outlet you have any guts in you.
A handbag or just a
Burberry Scarf as well as pouches are bags that happen to be normally used by women to hold their belongings. Most of these
Coach Factory are made as per the fashion.
Coach Factory Online, 21.05.2012, 09:59
MAM PYTANIE CZY JEST SZANSA ZWROTU ZA DOJAZD DOJEZDZAM DO SKOCZOWA Z BIELSKA I TROCHE BILETY KOSZTUJA I SLYSZALAM ZE PRAWDOPODOBNIE TAK I CZY JEST TO PRAWDA
PRZYSZLA NIANIA, 07.10.2011, 20:04
CZERNECKA JESTES 100 LAT ZA MURZYNAMI CZAS NAJWYZSZY DLA POLOTYKI PRO RODZINNEJ SZUKAJ BOLCA W INNYCH TEMATACH A JEST ICH SPORO
MAREK KOZLOWSKI , 07.10.2011, 21:34
Ta Czarnecka to jakaś porażka!! człowiek chce uczciwie zatrudnić nianię i docenić jej prace, to znajdzie się taka czarnecka i jeszcze to skrytykuje... do lasu z Takimi bezdusznymi kobietami!
eliza, 26.09.2012, 20:42
A jak to jest z odprowadzaniem składek na Fundusz Pracy?? Podobno,tych składek się nie odprowadza i jak się okazuje,to po zakończeniu bawienia dziecka bo np. idzie już do przedszkola, taka niania rejestruje się w UP i nie dostaje zasiłku,ponieważ nie są odprowadzane składki własnie na FP! Nigdzie,ale to kompletnie nigdzie nie znalazłam o tym żadnej,a tak przecież ważnej,informacji. Wygląda na to,że znowu jesteśmy robieni na szaro, bo każdej pracującej Niani,zależy przecież na tym,by po zakończeniu bawienia dziecka,dostać zasiłek,jak się nie znajdzie pracy,co po 50 r.życia, jest raczej nierealne.
Babcia Jola, 05.11.2012, 20:44

Polecamy