Przywileje w budżetówce za 3,5 miliarda złotych. Trzynastki są za drogie?

Ruszyły wypłaty tzw. trzynastek. Tylko w Urzędzie Miejskim w Białymstoku wypłata tych premii pochłonie ponad 3 mln zł. Tymczasem w ocenie specjalistów od zarządzania, przywilej ten powinna zastąpić premia motywacyjna.
Przywieje w budżetówce będą nas kosztować grube miliony złotych
Przywieje w budżetówce będą nas kosztować grube miliony złotych.

fot. alvimann/morguefile.com

  • Przywieje w budżetówce będą nas kosztować grube miliony złotych
  • Przywieje w budżetówce będą nas kosztować grube miliony złotych

„Trzynastki" to pozostałość minionego systemu – mówi Anatoliusz Kopczuk, wykładowca z Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku. – Jest to rozwiązanie nieefektywne, bo wszelkiego rodzaju dodatki do pensji powinny wynikać z jakości pracy. Tymczasem w budżetówce „trzynastka" to raczej coś, co się należy, niż motywacja do wysiłku.

Prawo do trzynastej pensji ma w Polsce około miliona osób. Według danych GUS, średnio dostaną oni po 3,5 tysiąca złotych, co oznacza, że budżet wyda na trzynastki około 3,5 mld złotych.

Pensja, która nie motywuje

Trzynastą pensję dostają między innymi pracownicy urzędów miast, gmin oraz wojewódzkich i marszałkowskich. Należy się ona także nauczycielom oraz pozostałym pracownikom oświaty. „Trzynastki" dostają także przedstawiciele służb mundurowych, np. policjanci czy celnicy. Tego przywileju są natomiast pozbawieni wysocy urzędnicy państwowi. Z tego powodu „prezentu" nie otrzyma wojewoda podlaski. Natomiast już pod koniec stycznia otrzymają ją jego podwładni.
– Wynagrodzenie roczne (trzynastka – przyp.) ustala się w wysokości 8,5 proc. sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego – informuje Joanna Gaweł, rzecznik prasowy wojewody podlaskiego. – Otrzyma je 469 pracowników urzędu wojewódzkiego.
Średnio wynosi ono ponad 3,2 tys. zł brutto. Pod koniec stycznia „trzynastkę" dostanie także 582 pracowników urzędu marszałkowskiego. Tam średnie wynagrodzenie wyniesie ok. 3 tys. zł brutto.
„Trzynastki" wypłacono już natomiast w Urzędzie Miejskim w Białymstoku. Otrzymało je 1038 urzędników. Pracownicy najniższego szczebla, czyli referenci otrzymali tam po prawie 2,1 tys. zł brutto. Z kolei inspektorzy po prawie 3,6 tys. zł. brutto. Najwyższą „trzynastkę" otrzymali dyrektorzy departamentów – ponad 5,6 tys. zł brutto.

W ocenie ekonomistów, ten przywilej stanowi miły dodatek, ale nie ma większego sensu.
– Gdy „trzynastka" wypłacana jest z mocy ustawy, pracodawca nie ma w ręku instrumentu finansowego, którym mógłby motywować pracowników do lepszej pracy – tłumaczy Zbigniew Sulewski z Centrum A. Smitha. – Ideałem jest opracowanie takiego systemu, w którym jest jasno określone, co rozumiemy przez dobrą pracę i przedstawienie wykazu obowiązków. Pracownik powinien wiedzieć, co ma zrobić, by dostać premię. Jasny system ograniczyłby z kolei uznaniowość.
W obecnej jednak sytuacji, na „trzynastkę" mogą liczyć przede wszystkim pracownicy sfery budżetowej.
– Firmy, które muszą wypracować zyski, na przywileje dla pracowników musiałyby zarobić – wskazuje Zbigniew Sulewski. – Urzędy nie muszą.

I tak mało zarabiamy

Argumentów „za" nie brakuje także obrońcom rocznego wynagrodzenia.
– Po 20 latach pracy w szkolnej administracji dostaję na rękę ponad tysiąc złotych i nie mam szans na podwyżkę – mówi pani Ludmiła, prosząc o zachowanie anonimowości. – Na „trzynastkę" czekam, jak na zbawienie, bo dzięki niej mogę przynajmniej załatać dziury w domowym budżecie.
Za dodatkową pensją opowiadają się także związki zawodowe nauczycieli.
– Jestem za tym, by dodatków do nauczycielskiej pensji było jak najmniej, za to wynagrodzenie zasadnicze powinno być porządne – mówi Krystyna Wasiluk-Richter z oświatowej „Solidarności" w Białymstoku. – Dopóki jednak mamy system motywacyjny taki, jaki mamy, „trzynastki" powinny pozostać. Z naszych wieloletnich doświadczeń wynika bowiem, że dodatek motywacyjny nie zawsze dostaje nauczyciel najlepszy. Często jest to na przykład ten, którego lubi dyrektor. Na pewno na dodatek nie może liczyć ten, który owszem, dużo pracuje, ale mówi co myśli.
Wskazuje też, że pula pieniędzy na dodatki motywacyjne jest zbyt mała.
– Podział przez dyrektorów jest często dokonywany uznaniowo, a nie na podstawie rzeczywistych zasług nauczyciela – twierdzi Krystyna Wasiluk-Richter. 

Autor: Agata Sawczenko
Współpraca: Julia Szypulska
67komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (67)

Na tym temacie kariery dziennikarskiej już nie da się zrobić. Wszyscy wiedzą że urzędnicy w Polsce to najgorzej wynagradzana grupa społeczna, pozbawiona wielu praw obywatelskich. Kwotę na wynagrodzenia w gmniach ustala Rada w budżecie. Od tej kwoty odejmuje się jednak 8,5% do wypłaty na koniec roku po spełnieniu pewnych warunków ( np brak nagan itp )
Po likwidacji 13 możliwa będzie wypłata ustalonego przez radnych wynagrodzenia w ciągu roku.
mono, 25.01.2012, 23:59
A wykrzywione polskie obyczaje spowodowały, że nieroby dorwały się do pieniędzy im nienależnych. Dochodem pracownika jest jego praca, dochodem przedsiębiorcy jest dochód z jego przedsiębiorstwa. Urzędnicy niczego nie produkują, nie wykonują dochodowych usług. Przyspawani do stołków czerpią dodatkowo lewizny łamiąc prawo. Zatem nie widzę przeszkód aby nie tylko zlikwidować nienależnie wypłacane 13-stki, ale jak się nie podoba to żegnamy, bez rozczulenia. Budowy, rolnictwo, przemysł czeka.
Mizantropus Errectus Rex, 26.01.2012, 08:08
Mówi pracuś bez szkoły i wiedzy. Po to kończy się studia aby pracować za biurkiem lub wykonywać inne prace nie fizyczne, a nie jak ty podstawówkę ledwo skończył i wielki Polak pokrzywdzony
Marceli, 26.01.2012, 09:56
Ty swoje wykształcenie zawarłeś w pierwszym zdaniu, zawarłeś lekceważący stosunek do człowieka pracującego fizycznie, ciężko. Możesz walczyć o eksterminację nie uczonych według twojego punktu widzenia. Wszyscy usiądziecie za biurkiem i będziecie czekać, aż wam bozia kawałek suchego chleba podrzuci. Hitler jako nie bardzo ładny i nie za wysoki, pasjonował się nauką zwaną eugenika, co doprowadziło do niszczenia ludzi umysłowo niedorozwiniętych, również i takich którzy nie byli wysokimi blondynami. Zawsze brzydal chce być ładny, temu co nie staje zabrania aborcji, mało uczony chce być uczony, więc kreuje się na co to nie on przy okazji próbując poniżyć innych.
Sebastiański, 26.01.2012, 11:25
"nieuczonych " tak powinno być napisane nieuku po czterech klasach
cygan, 26.01.2012, 13:11
Żeby być urzędasem trzeba mieć szkołę dobre sobie. Napisz mi gdzie tak jest szlachetnie?? Chętnie złożę CV mam wyższe zasuwam w sklepie chętnie zmienię otoczenie.
Łukasz, 26.01.2012, 11:54
trzeba śledzić BIP w gminach tam ogłaszane są konkursy o naborze, a jest ich do wyboru do koloru
cygan, 26.01.2012, 13:13
Tak, tak. Tam potrzebują ludzi z wyższym wykształceniem do wysyłania mandatów za przekroczenie szybkości . Fotoradarów w gminach ci u nas dostatek. Widać, że ty też do nich należysz bo z rozumem,pomimo że po studiach, to u Ciebie cieniutko. W firmach prywatnych też pracują ludzie po studiach, firmy przynoszą zysk, a o 13 pensji mogą tylko pomarzyć . Tobie się oczywiście należy bo od czasu do czasu, pomiędzy czytaniem gazetki a kolejną kawką, walniesz pieczątkę.
wiewiórka, 26.01.2012, 16:35
Tak , ale jeszcze trzeba mieć znajomości, startowałam dwa razy, ale przyjęto osoby z układu. W naszych urzędach panuje nepotyzm .
Gołkowska Krystyna, 26.01.2012, 21:13
a pracy za biurkiem mozesz szukac ze swieca, chyba ze masz znajomosci :) po drugie idz sobie do urzedu pracy... kawa, herbata, ciastka, Urzad miasta.. podobnie, izba kontroli skarb. 1/2 roku szukasz sobie pracy bo inaczej sie wynudzisz... i za to maja dostawac 13stke? :) popracuj u prywaciaza bo czuje ze nigdy u niego nie byles/as a wtedy zrozumiesz o czym mowie. ktos robi na siebie i na rodzine po 10-12h (jestem po studiach) za 1500zl caly rok, a w budzetowce.. pracujesz wydajnie! ok.4-5h w porywach i masz 2000, 2,500 na reke + 13stki, wczasy pod grusza itp. pozdrawiam.
fafmiso, 26.01.2012, 13:19
jak masz dojscie to idz na ciecia ale tam gdzie placi prezio miasta. 12 na 24 - 16 stow na reke i co w kalendarzu: imieniny b-pa, swieta koscielne i panstwowe -od 20 do 100 zl czasem kilka razy w miesiacu,- zyc nie umierac!
gosc, 26.01.2012, 20:44
Ty chyba nie wiesz co piszesz, a nie łaska tak dostać 1650 brutto, przy tak obłozonej biurokracji. Jak mozna obrazać pracowników urzedu pracy. Ludzi , którzy cięzko pracuja , zmagaja sie z rzeszą ludzi, którym nie moga pomóc. Nie jest to łatyw zarobiony chleb
zdegustowany, 31.01.2012, 15:17
nie da sie nie mozna pomoc wiec po co te etaty?
niki, 05.02.2012, 14:54
2000 - 3000? moze tak zarabiaja kieronicy, dyrektorzy ale nie my zwykli urzednicy. Najłatwiej jest wsadzic wszystkich urzedników do jednego worka. Ja zarabiam 1500 - jestem po studiach i jestem urzednikiem....swoja prace cenie , obowiazki wypelniam sumiennie....na 13 pensje czekam zeby zalatac dziury w budzecie....i nie dostaje 13 pesnji w wysokosci 3000zł tylko 1400....na cału rok wychodzi ponad 100 zł miesiecznie . Zazdroscici mozesz tym co siedza na górze...a nie tym zwykłym uzredniko, ktorych wrzuciles do jednego worka z wszystkimi innymi.
henia, 01.02.2012, 09:13
No i lata studiów zmarnowane, nawet porządnie zdania nie potrafisz sklecić.
Roman, 26.01.2012, 21:53
nie produkujecie przeżeracie, system liberalny ograniczona władza nie ingerująca w gospodarkę a jak nie to wojna, 90% darmozjadów z urzędów na bruk, rozwiązać państwo polskie, ja mam dość chcę krwi milionów litrów ludzkiej krwi
666, 31.01.2012, 15:24
Niech Sulewski, taki przemądrzały powie ile zarabia i niech poworówna swoje zarobki z takim zwykłym urzędnikiem. Równie dobrze też mógłbym być takim ekonomistą darmozjadem, przez których niby kryzys mamy. W związku z powyższym, koszty utrzymania pracownika po stronie pracownika należy podwyższyć o połowę, by do budżetu więcej wpływało kasy. Proste , bo to też ekonomia- czyli manipulowanie statystykami .
Marceli, 26.01.2012, 10:05
Jeżeli uważasz, że urzędnicy tak mało zarabiają to po co tam pracujesz, przenieś się do handlu i pracuj po 10-12 godzin świątek, piątek i niedziela, to dopiero będziesz zadowolona. 13-ta pensja to dawniejsza wypłata z zysku, jak duży zysk wypracowała budżetówka?
Gość, 26.01.2012, 13:00
to zależy w jakiej gminie , w niektórych np w Łebie jest to około 300 tys
cygan, 26.01.2012, 13:14
rząd by to roztrwonił, a tak przynajmniej zwykli ludzie z tego skorzystają
juser, 26.01.2012, 21:03
dlaczego dziennikarze, pracownicy naukowi szkół wyższych nie dyskutuja na temat 50% kosztów uzyskania przychodów, z których korzystają, czy taka ulga im się nalezy, gdy pozostali rozliczają koszty dużo, dużo niższe
urzędnik, 26.01.2012, 07:29
Zatem z pewnością jesteś urzędnikiem / urzędniczką. Obecnie za swoją pracę masz: 2 miesiące zapłacone za nicnierobienie(urlop i 13-tkę), biuro posprzątane, umeblowane, wyremontowane, komputer z drukarkami, xerami i papierami, oprogramowanie ze szkoleniami, ZUS, podatki, długopisy i pracę. Pracę, w której trzaskasz drzwiami punkt 15-ta bo już wcześniej wszystko pozamykałaś, umyłaś szklaneczki i pomalowałaś ust szkarłaty.
Policz teraz, jakie to są koszty uzyskania. Czasami to 80% przychodu. Nioooo, ale Ty zapewne stótja maż, i dfa fakóltedy. To skont masz ómieci liczyci.
Mizantropus Errectus Rex, 26.01.2012, 08:14
A to z bardzo prostego względu, że pracy artystycznej i intelektualnej nie da się zmierzyć i jej koszt jest przesunięty w czasie a wartość ponadczasowa.
Jeży, 26.01.2012, 11:44
13 pensje to wymysł rodem z PRL i nic w tym złego ale wtedy wszyscy takowe pensje dostawali bo wszyscy no prawie wszyscy pracowali na państwowym. Dzisiaj w kraju gdzie 80% bezrobotnych nie ma zasiłków, gdzie robotnik u prywaciarza nie dostaje pensji niejednokrotnie 13 pensja jest jawną kpiną. Dla mnie to zwykłe "złodziejstwo" zgodne z prawem. Tu oszczędzają na wszystkim ludziom od gęby odrywają a dla urzędników są trzynastki !!! Absurd. Żyją jak pączki w maśle. Zabrać to niech poczują też uroki kapitalizmu.
Nie dla 13 pensji., 26.01.2012, 08:10
A jak ci tak źle to zostań urzędnikiem, ja mam 1300 na rękę (nadal uważasz że to złodziejstwo??)praktycznie zero możliwości dostania jakiejkolwiek premii a przez 8 godzin dziennie użeram się z petentami którzy zawsze więdzą lepiej. Jak wychodzę z pracy to głowa pęka no i nerwy czasem puszczają ale uśmiechać się musisz bo takiemu nic powiedzieć nie można. Takie są czasy, że trzeba szanować każdą pracę bo żyć powietrzem się nie da. Także pozdrawiam i następnym razem pomyśl zanim będziesz obrażał kolejnych ludzi bo lepszy od nich nie jesteś.
urzędniczka, 26.01.2012, 09:21
Kreujecie się na ludzi po studiach, oczekiwania nie praca fizyczna, a za biurkiem, poniżacie fizycznych, a tu ciężko. Ja lubię swoją pracę fizyczną, chociaż połączoną z myśleniem, jestem kierowcą zawodowym. Nie ma żadnych trzynastek, też mnie głowa boli, śpię w ciężarówce, ale nie chcę tych trzynastek, zarabiam bez studiów około 6 tyś netto. Kto z kogo może szydzić? Teraz się odezwą tacy że nie prawda, prawda, prawda.
Sebastiański, 26.01.2012, 11:33
Równiez jestem urzędniczką z pensją na rękę 1300 zł. Moje nicnierobienie wygląda tak, że czasem uda mi się zjeść śniadanie w pracy, bo zazwyczaj swojej dupy nie widzę na zakrętach. Na trzynastkę czekam jak na zbawienie.
też urzędniczka, 26.01.2012, 15:15
Popieram urzędniczkę, bo sama pracuję w rzędzie 37 lat w księgowości , ,jestem tuż przed emeryturą i biorę do ręki 1 900,- zł. Moje "nicnierobienie" to masa sprawozdań , wykazów , wykazików , które nie my sami sobie wymyśliliśmy tylko nam je zlecono. Może ktoś chciałby się ze mną zamienić i iść na emeryturę z moim wynagrodzeniem! Pozbawiając nas dodatkowego wynagrodzenia w postaci trzynastki jest chyba nie na miejscu.
Przedemerytka, 26.01.2012, 11:52
Tak chcę się z tobą zamienić. Mam 28 lat wyższe wykształcenie jestem obecnie bez pracy. Chcę twoje stanowisko za 1900 zł na rękę bo jeszcze takiej wypłaty nigdy nie widziałam na oczy. Mogę pracować nie 8h jak ty tylko 10h a jak pan pracodawca chce nawet 12h daj mi tę pracę a będę szczęśliwa
marzena, 26.01.2012, 17:03
1900 to wynagrodzenie po 37 latach pracy!!. Początkujący urzędnik ma znacznie mniej więc się nie podniecaj. Zamiast biadolić poczytaj sobie o zakładaniu własnej firmy, zainteresuj się franczyzą albo zacznij od prostych prac i nabierz doświadczenia.
Janusz, 26.01.2012, 23:34
tzn ze jestes nieudacznikiem, który jak znam życie śmiał się z tych co robili zawodówkę, a teraz maja swoje warsztaty lub są fachowcami i pracują na swoje utrzymanie.
heniek, 31.01.2012, 19:11
moim zdaniem 13 powinno sie zlikwidowac jest to relikt czasow PRL. Bedzie to sprawiedliwe dla wszystkich pracujacych.Nie moze byc tak ze jedni maja a drudzy nie. No chyba ze bylaby ustawa ze wszyscy obowiazkowa maja miec 13 bez wzgledu czy pracuja na panstwowej posadzie czy prywatnej firmie.
marek, 26.01.2012, 12:45
to jezeli chcecie likwidacji 13-tek to ja chce likwidacji przywilejów innych zawodów....na pkp, mzk , i wile innych......pazerne hieny moga tylko tak napisac....gdyby sami pracowali w urzedzie to wiedzieliby ze to wcale nie jsst taka łatwa praca....
henia, 02.02.2012, 09:03
A nie przypomina Wam to przypadku Grecjii ?
Tam też płacili jak za zboże tylko za to że ktoś przychodził do roboty !
Już nie będę taki i nie napiszę jak się to skończyło ( dla Greków ).
dziadek k, 26.01.2012, 13:01
Trzynastki dla pracowników administracji i nauczycieli powinny być zlikwidowane. To jest nagroda z wypracowanego zysku przez firmę i tylko pracownicy zakładów przemysłowych powinni ją dostać, Mamy w tej chwili taką sytuację że w zakładach przemysłowych ciężko pracujący mogą nie dostać trzynastki bo za poprzedni rok nie wypracowali zysku a urzędnicy dostaną bo to jest niby w ustawie , granda i skandal.Naucycielom należy zwiększyć ilośc godzin ponieważ mam wokół siebie nauczycieli i z obserwacji zauważyłem że maja bardzo dużo wolnego czasu że wspomnę o różnych wakacjach , feriach urlopach profilaktycznych itp. Mając tyle wolnego czasu podejmują się nauki w ramach prywatnych usług i cały czas domagają się podwyżek płac.Dlaczego nie domagają się zwiększenia ilości godzin nauki w ramach tych podwyżek.
Obserwator niezależny, 26.01.2012, 13:19
Jak matole nauczyciel ma wypracować zysk?A z tym czasem to przesada ! Każdy ma szansę ...ty matole też- ucz się, studiuj dokształcaj i zostań nauczycielem oraz wypracuj zysk!!!
Chyba że, za zysk przyjmiemy wykształcone pokolenie
Kowalska, 26.01.2012, 20:22
Cyt:„Trzynastki" to pozostałość minionego systemu – mówi Anatoliusz Kopczuk, wykładowca z Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku. -Nowoczesny system to 1500 brutto za 50 godz tygodniowo płacone wg widzi mi się miłościwie panujacego tyrana(pracodawcy).
BIAŁY NIEWOLNIK, 26.01.2012, 13:37
Porażka czemu nie 1200 brutto i jeszcze nauczyciel 13-ste. Grecja
Artur, 26.01.2012, 13:46
współczuje nauczycielom tej tyrani w szkołach, dzieci rozwydrzone bez dyscypliny nikogo nie słuchaja mysla ze oni sa najmądrzejsi, naprawde współczuje, nalezy sie 13! a zadrowia psychicznego nic juz nie uratuje..
nowak, 26.01.2012, 14:13
mundurowa, 26.01.2012, 14:23
ludzie nie zauważyliście ze rząd podsuwa takie tematy żeby nas skłócić !!! nie dajmy się. rząd PO nie ma już żadnych pomysłów więc nas kłóci a skłóconymi ludzmi lepiej się dowodzi!!!
must, 26.01.2012, 14:48
Tylko nauczycielom została Komunistyczna Karta Nauczyciela. Wszystko co komunistyczne to be!!! A Pan profesor nie dostanie? Kasa jaką otrzymują na prywatnych uczelniach przewyższa 13-tki. Takiemu po co?
Nowacka, 26.01.2012, 15:15
powinny być bo i tak mało sie zarabia , jeszcze to zabrać rząd PO chce? jak platworma naobiecywała to nie się wywiązuje a nie rzeby dotrzymać obietnic to gdzieś musi zabrać żeby gdzie indziej dać!!!
no h, 26.01.2012, 15:19
Cała służba zdrowia nie dostaje 13 tek!!!
LEKARZ, 26.01.2012, 15:20
Oczywiście, że zlikwidować. Albo wszyscy albo nikt. Dlaczego tyrający na sklepie i przenoszący tony w ciągu roku na wózku widłowym ma tego nie dostać. Czy on gorszy od tego za biurkiem? Jemu też się należy nie tylko gryzipiórką z urzędu.
marzena, 26.01.2012, 16:59
!!!!!!!!!PRZECIEŻ TO JEST ABSURD,BIEDA AZ PISZCZY LUDZIE NA WSI UMIERAJĄ Z GŁODU A RZĄD TUSKA POZWALA NA TAKIE ROZTWANIANIE PIENIEDZY BUDZETOWYCH!!!!!!!!!! TAKIE RZECZY + SENAT POWINNY BYC NATYCHMIAST ZLIKWIDOWE!! BO INACZEJ BEDZIE Z NAS GRECJA NIE DŁUGO..!!!!!!!!!!!!!!!!!NO ALE PEWNIE CI CO PRZYJMUJA 13ki.. MAJA LUDZI ZA PRZEPROSZENIEM W TYŁKU!!
UKUD, 26.01.2012, 17:14
nasze państwo jest chore - trzynastki ,za co ? płatne urlopy. zwolnienia i jeszcze premie , w dobie komputyryzacji powinno się zwolnić połowę urzędników , a pozostali i tak mieli by jeszcze za dużo wolnego czasu
nado, 26.01.2012, 17:34
Jedna wielka kpina jak ktos kto nie wypracowuje zysku może otrzymywać 13
Najwyższy czas zlikwidować ten przywilej "KOMUSZY" .
Jjerzy Myślibor, 26.01.2012, 18:58
Najpierw niech oszust premier spełni obietnice wyborcze. Będą właściwe=europejskie zarobki to likwidujcie 13stki. W urzędach tez zarabia się po 1200 zl /m-c. Nie pitolcie, że tam tylko pije się kawę i opier....la.
Szkoda, że pracodawcy sektora prywatnego płacą jedynie premie i to kwartalnie i nie wszędzie. Ale to wina pier....nego złodziejskiego żydowskiego rządu. Większość Polaków ponoć głosowała na ryżego to niech teraz nie biadoli. Macie dobrobyt. Wszystkie kraje przeżywają recesję a POlska przeżywa wzrost i renesans. To dzieło cudotwórcy pejsatego Rostowskiego.
Ja sięgnie za chwilę głębiej do naszych kieszeni będzie płacz i zgrzytanie zębów. Obiecywali, że nie zmienią budżetu. Właśnie to zrobili. Teraz bezkarnie mogą zwiększyć dług narodowy. Pasuje Wam taka sytuacja?
Z, 26.01.2012, 19:21
13-stka już na koncie. Jutro wypłata więc się pożyje. Ale się uczyło to się ma ;-)
Tadek, 26.01.2012, 19:25

Polecamy