Ile trzeba pracować na świąteczne prezenty?

W okresie świątecznym Polacy są skłonni zapłacić za prezenty zdecydowanie więcej niż zwykle. Czy warto jednak dać ponieść się konsumpcyjnemu szaleństwu i wydać więcej niż się posiada?
Ile trzeba pracować na świąteczne prezenty?

fot. 123RF

  • Ile trzeba pracować na świąteczne prezenty?
  • Ile trzeba pracować na świąteczne prezenty?

Sprawdziliśmy ile trzeba pracować, aby kupić najpopularniejsze prezenty w 2016 roku. W III kwartale 2016 roku średnie wynagrodzenie netto wyniosło 2867 PLN, natomiast minimalne wynagrodzenie w 2016 roku wynosi 1365 PLN netto. Założono, że całą pensję przeznaczamy na prezenty. 

Zobacz też: Gotowanie i sprzątanie na zamówienie, czyli ile można zarobić przed świętami 

Skarpetki świąteczne to prezent rozpoczynający zestawienie. Aby móc pozwolić sobie na jego zakup pracownik zarabiający minimalną pensję musi pracować niecałą godzinę. W przypadku wynagrodzenia na poziomie średniej krajowej wymagany czas pracy skraca się do 28 minut.


W badanym koszyku świątecznym znalazła się również najnowsza książka J.K. Rowling „Harry Potter i przeklęte dziecko", gra towarzyska „Tajniacy" oraz album muzyczny Michael'a Bublé „Christmas". Polak zarabiający minimalną pensję musi pracować prawie 4 godziny na książkę oraz po 6 godzin na grę i płytę.

W worku świętego Mikołaja znalazły się również prezenty dla najmłodszych. Pracownicy, którzy otrzymują średnie wynagrodzenie netto muszą pracować prawie 10 godzin na najnowszą lalkę Elsy z „Krainy Lodu", a niemal 21 godzin na klocki Lego.

Zobacz też: Co pracodawcy szykują dla swoich pracowników na święta 

Polak zarabiający minimalną pensję musi pracować 377 godzin (prawie 2 miesiące), aby móc kupić najnowszego iPhone 6. Z kolei zakup najnowszej konsoli wymaga 217 godzin pracy. W przypadku pracowników otrzymujących średnie wynagrodzenie czas ten skraca się odpowiednio do 178 i 102 godzin. 

Kinga Kiełtyka 
Sedlak & Sedlak 

Ile powinieneś zarabiać? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi. 

Autor: Sedlak & Sedlak
0komentarzy

Polecamy