Zarobki w miastach różnej wielkości w 2015 roku

Mediana wynagrodzeń Polaków znacząco różniła się w zależności od wielkości miejscowości, w której pracowali. Najmniejsze wynagrodzenia otrzymywali pracownicy w małych miastach, a największe zatrudnieni w Warszawie.
Zarobki w miastach różnej wielkości w 2015 roku

fot. 123RF

  • Zarobki w miastach różnej wielkości w 2015 roku
  • Zarobki w miastach różnej wielkości w 2015 roku
  • Zarobki w miastach różnej wielkości w 2015 roku
  • Zarobki w miastach różnej wielkości w 2015 roku
  • Zarobki w miastach różnej wielkości w 2015 roku

Stolica została wyszczególniona w zestawieniu, z uwagi na pozyskane dane, znacznie odbiegające od reszty regionów. 

Wynagrodzenia pracowników w różnych grupach wiekowych

Mediana zarobków różniła się znacząco dla różnych grup wiekowych. Warto zauważyć, że w miejscowościach małych oraz w Warszawie najlepiej zarabiającymi były osoby z przedziału wiekowego 36-40, podczas gdy w miastach średnich i dużych największe wynagrodzenie otrzymywały osoby powyżej 65 roku życia. Niezależnie od typu miasta, najmniej zarabiały osoby pomiędzy 18 a 25 rokiem życia. W tabeli 1. na czerwono zaznaczone zostały najwyższe wartości median zarobków. 

Zobacz też: Najwyżej i najniżej opłacane branże w 2015 roku 

Wynagrodzenia pracowników z wykształceniem wyższym w różnych specjalnościach

W Warszawie najlepiej zarabiały osoby po takich specjalnościach jak informatyka (mediana 8 500 zł), elektronika i automatyka (mediana 7 500 zł) oraz związane z ekonomią, finansami i zarządzaniem ( mediana 6 500 zł). Z kolei najmniej zarabiały osoby o specjalności studiów polonistycznych (mediana 4 500 zł), usług dla ludności (mediana 4 150 zł) oraz pedagogicznych (mediana 4 000 zł). W tabeli 2. Na czerwono zaznaczone są 3 najwyższe wartości w danej kategorii miejscowości, a na zielono 3 najmniejsze. 

Wynagrodzenia pracowników na wyższych szczeblach zarządzania

Dyrektor bądź członek zarządu w Warszawie zarabiał przeciętnie 2,1 razy więcej niż osoba odpowiadająca mu stanowiskiem w małej miejscowości. Warszawscy dyrektorzy zarabiali również 81% więcej niż ci pracujący w średnich miastach i o ok. 42% więcej niż dyrektorzy z miast dużych.

Zobacz też: 1600 zł na rękę – tyle średnio płacą w małych firmach 

W przypadku osób na stanowiskach kierowniczych, pracujący w Warszawie przeciętnie zarabiali więcej od kierowników w małych i średnich miastach o kolejno 80% i 73%. Pracownicy na tym szczeblu zarządzania w dużych miastach otrzymywali przeciętnie ok. 71% tego, co można było zarobić w Warszawie. 

Łukasz Jaszcz
wynagrodzenia.pl 

Ile powinieneś zarabiać? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi. 


Autor: Sedlak & Sedlak
0komentarzy

Polecamy