Spółdzielnia socjalna – jak ją założyć i przetrwać na rynku?

Dotacje na start i rozwój, pełna kontrola nad firmą, bez obaw o zwolnienie - znajdź czterech przyjaciół i załóż spółdzielnię socjalną.
Jacek Fenderson prowadzi w ramach spółdzielni socjalnej hostel Emma
Jacek Fenderson prowadzi w ramach spółdzielni socjalnej hostel Emma.

fot. regioPraca.pl

Wystarczy pięć osób z grup zagrożonych wykluczeniem - czyli np. bezrobotnych lub niepełnosprawnych, by rozpocząć wspólne działanie w ramach spółdzielni.

Pieniądze od Urzędu Pracy i z PFRON

Ze względu na społeczną rolę takiego przedsięwzięcia, na jego start można dostać wsparcie z Funduszu Pracy - do wysokości czterech średnich pensji na każdego członka-założyciela - czyli, obecnie, około 16 tys. złotych na osobę. Niepełnosprawni mogą dodatkowo dostać wsparcie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - aż do piętnastokrotności średniej płacy. Do tego formalności związane z rejestracją, takie jak wpis do Krajowego Rejestru Sądowego, czy poświadczenie podpisów, są dla spółdzielców socjalnych bezpłatne. Nie trzeba też bać się trudności, związanych z pisaniem statutu, rejestracją, zgłoszeniem do KRS i urzędu skarbowego - pomaga w tym Krajowa Rada Spółdzielcza.

Zobacz także: Dają 20 tys. zł na założenie spółdzielni socjalnej

Pracować musi każdy

Założyciele takiej kooperatywy pracują dla niej na podstawie prawa spółdzielczego. Mają elastyczną umowę zatrudnienia, pozwalającą na regulowanie pensji według zysków spółdzielni. Nie jest to jednak umowa śmieciowa, gdzie pracownik nie ma żadnych zabezpieczeń.

- Takie wartości jak solidarność, kolektywność czyli umiejętność pracowania w grupie i chodzenia na kompromisy nie są promowane w naszym społeczeństwie. I dziś sprawienie by pięć osób się dogadało często jest bardzo trudne – tłumaczy Jacek Fenderson założyciel i członek Spółdzielni Socjalnej „Warszawa".

Razem z czwórką znajomych założył spółdzielnię, która prowadzi Hostel Emma w stolicy. Działają już 1,5 roku i choć nie jest lekko utrzymać się na rynku, udało im się przetrwać okres, który dla wielu spółdzielni okazuje się etapem końcowym. 

Zobacz także: Sam możesz sobie dać pracę

- Założyliśmy spółdzielnię po to, by stworzyć „sprawiedliwe" miejsca pracy. I zmienić relacje między pracownikami a pracodawcą – potwierdza Jacek Fenderson. - Ta forma daje nam poczucie, że wspólnie tworzymy swoje miejsca pracy i odpowiadamy za to, w jaki sposób funkcjonuje organizacja. Niestety, spółdzielnie, które istnieją w Polsce często są reliktami komunistycznymi, gdzie relacje między ludźmi są tak samo patologiczne jak w firmach. Mamy tu do czynienia z wyzyskiem, wykorzystywaniem jednych członków przez drugich.

Przygotuj dobry start

A to sprawia, że taki twór łatwo może się rozpaść. Na co więc powinny zwrócić uwagę osoby chcące założyć spółdzielnię? - Po pierwsze - trzeba mieć dobry pomysł na biznes. Czyli rozpoznać rynek, sprawdzić jakie są jego potrzeby, czy jest nisza, w którą można wejść. Po drugie – osoby zakładające spółdzielnię powinny mieć do siebie zaufanie. I po trzecie – muszą być gotowe na to, że przez pierwszy rok będą wkładały dużo pracy w funkcjonowanie spółdzielni a zarobki nie będą duże – informuje Ewa Kwiesielewicz, prezeska Stowarzyszenia Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK w Toruniu. 

Większość firm stworzonych dzięki dotacjom utrzymała się na rynku - zobacz raport portalu Strefa Biznesu

Jacek Fenderson dodaje, że jest wiele barier w funkcjonowaniu spółdzielni. - Ustawa o spółdzielniach socjalnych jest bardzo skomplikowana i w zasadzie nie jest możliwe założenie takiej organizacji bez wsparcia profesjonalnych doradców. Szczególnie trudna jest księgowość. I niestety, musieliśmy zatrudnić osobę z zewnątrz, bo nie jesteśmy w stanie sami sobie z nią poradzić – wyjaśnia. – Poza tym, od początku, obowiązuje nas pełny ZUS. Nie mamy takich ulg jak osoby zakładające firmy.

Najważniejsze jest porozumienie

Założyciele i założycielki hostelu przez trzy miesiące przygotowywali się do powołania spółdzielni. Korzystali przy tym ze wsparcia Krajowej Rady Spółdzielczej. Mieli też za sobą długoletnie doświadczenie związane z pracą w kolektywach. Zanim założyli spółdzielnię pracowali przez wiele lat jako wolontariusze w organizacjach pozarządowych i w grupach anarchistycznych. I, jak się okazuje, wypracowane w ich ramach formy współpracy, przynoszą efekty. 

- Zgodnie z ustawą wszystkie kluczowe ustalenia są podejmowane większością głosów podczas walnych zebrań. My poszliśmy krok dalej i dochodzimy do decyzji na zasadzie konsensusu. Rozmawiamy tak długo, aż porozumiemy się w danej sprawie. Oczywiście pojawiają się między nami różnice zdań. Bywają frustrujące, ale też mobilizujące. Ten proces wymaga dużych kompetencji interpersonalnych i zaangażowania – mówi Jacek Fenderson. - Dla wielu osób, które przychodzą do urzędu pracy licząc, że ktoś za nich założy spółdzielnię i da pracę, jest to bardzo trudne. I nie dziwię się, że taki twór upada po kilku miesiącach, bo jej członkowie nie są w stanie się dogadać. Trudno oczekiwać od ludzi, którzy nigdy nie mieli doświadczeń pracy grupowej, że nagle, w ciągu kilku miesięcy nauczą się skutecznie podejmować wspólnie decyzje. To naprawdę trudne. Dlatego spółdzielczość dla osób, które są zdeterminowane by w taki sposób pracować i które chcą wziąć sprawy w swoje ręce.

Mimo tych trudności, warto założyć kooperatywę. - Daje poczucie kontroli nad własnym przedsiębiorstwem. To też lepsza atmosfera pracy i mniejsza frustracja niż w przedsiębiorstwie. Bo tu na wszystko mamy wpływ, to jak działamy zależy od nas – podsumowuje Fenderson. 

Katarzyna Hejna 

Autor: regiopraca.pl
15komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (15)

NIe zabardzo widze tu biznes chyba że dla ZUSu . Jeśli dobrze zrozumiałem to 5 osób płaci odrazu pełny zus ,,czyli po 900 zł miesięcznie. chyba jednak taniej jet gdy jest firma na jedną osobę a pozostali to pracownicy wtedy koszt to jakieś 300 zł szef i po 400 zł na kolejną osobę.
Junior, 20.02.2012, 08:16
Pisze jak BYK !!!!!!!!!!!!!!!!!! SPÓŁDZIELNIA ZWOLNIONA ZE SKŁADEK ZUS
Grzegorz, 20.09.2012, 09:09
"Poza tym, od początku, obowiązuje nas pełny ZUS. Nie mamy takich ulg jak osoby zakładające firmy." To jest zdanie potwierdzające Twoją umiejętność czytania ze zrozumieniem !!!
Przemo, 10.10.2012, 18:13
małkowska, 17.10.2012, 22:11
Widzę że ktoś tu zagląda. Chcę z grupą znajomych założyć spółdzielnię socjalną w Warszawie i mam kłopot. Otóż szukam pomocy w założeniu spółdzielni i dotacji poprzez FISE.
małkowska katarzyna , 17.10.2012, 22:15
Też jestem zainteresowany założeniem spółdzielni soc, proszę o kontakt - razem łatwiej coś ciekawego osiągnąć piotr50-wawa@gazeta.pl
Piotr, 12.12.2012, 22:03
Hej, szukam chętnych do założenia spółdzielni socjalnej w Opocznie. Szczególnie młode mamy lub przyszłe mamy. Ale tak naprawdę ani płeć, ani wiek nie ma znaczenia. drogalska@op.pl
Rogalska , 07.01.2013, 10:42
Jestem zainteresowany tematem w grupie łatwiej
Andrzej Dąbkowski, 09.10.2013, 12:22
Zadna Spoldzielnia Socjalna nie jest zwolniona ze skladek zus ani na poczatku dzialalnosci ani nigdy potem kazdy czlonek zalozyciel i kazdy pracownik musi oplacac zus w pelnej wysokosci
Stachoska Wieslawa, 05.06.2013, 08:51
Komentarz został usunięty.
obawiam się, że to kolejny pomysł jak napchać kieszenie biurokratom
Janusz, 16.05.2012, 10:43
This arrived old following Japans isabel marant sneaker bubble burst open close to 1990 once the Nikkei sneaker isabel marant 225 share directory lost his balance with sneaker isabel marant the ground and macwzgypl isabel marant sneaker isabel marant sneakers tiamacwpl also the champagne many years associated with rabid development came to the shuddering sneaker isabel marant reduce.Hats are usually essential isabel marant sneaker for isabel marant sneakers a sneakers isabel marant Alexa conceptual, isabel marant sneakers plus for instance the sneaker isabel marant girls sneaker isabel marant bloke British design and style symbols just like Florencia Welch plus Kate isabel marant sneaker Moss, your trilby continually crashes perfectly. Companies like Customize have got a variety with kinds ideal for our summer, like isabel marant sneakers hay plus designed design forms.
Isabel Marant Sneake, 03.07.2012, 03:08
This arrived old following Japans isabel marant sneaker bubble burst open close to 1990 once the Nikkei sneaker isabel marant 225 share directory lost his balance with sneaker isabel marant the ground and macwzgypl isabel marant sneaker isabel marant sneakers tiamacwpl also the champagne many years associated with rabid development came to the shuddering sneaker isabel marant reduce.Hats are usually essential isabel marant sneaker for isabel marant sneakers a sneakers isabel marant Alexa conceptual, isabel marant sneakers plus for instance the sneaker isabel marant girls sneaker isabel marant bloke British design and style symbols just like Florencia Welch plus Kate isabel marant sneaker Moss, your trilby continually crashes perfectly. Companies like Customize have got a variety with kinds ideal for our summer, like isabel marant sneakers hay plus designed design forms.
Isabel Marant Sneake, 03.07.2012, 03:12
PRACUJE W SPÓŁDZIELNI SOCJALNEJ,ALE CHCEMY ZMIENIĆ NASZ SKLEP Z RĘKODZIEŁAMI NA GALERIĘ Z KAWIARENKĄ,ALE BRAKUJE NAM PIENIĘDZY NA LOKAL.MAM PYTANIE JAK MAMY DALEJ STARAĆ SIĘ O JAKIEŚ DOFINANSOWANIE LUB POMOC CZY MUSIMY PISAĆ NOWY PROJEKT BY DOSTAĆ DOFINANSOWANIE?? MÓJ EMAIL bratajczak1@o2.pl
ratajczak, 18.01.2013, 21:18
Szukam pracy w spółdzielni socjalnej jestem z Warszawy Ursynów mam 27 lat do nie dawna posiadałem grupę,proszę o kontakt : b6ejox2f@gmail.com
Bill Kintol, 18.02.2014, 10:44
Poszukuje osob chetnych na zalozenie spoldzielni socjalnej. Wymagane obsluga komputera i podstawowa wiedza techniczna, chetnie niepelnosprawnosc, przynajmniej matura lub cos wiecej. Panie przysposobione do pracy z dziecmi.
Prosze pisac na tmtm4 malpka o2 pl. Powazne przesiewziecie dla powaznych zdecydowanych ludzi.
Rotek, 23.01.2015, 16:13