Pokaż co potrafisz: przygotuj własne portfolio

Zbierz w nim zdjęcia, dokumenty, a nawet filmy. Jeśli twój zawód wymaga kreatywności, portfolio pomoże ci zaprezentować się przed przyszłym pracodawcą.
Portfolio przygotowują architekci, marketingowcy, a nawet trenerzy.
Portfolio to sposób na wykazanie się kreatywnością, ale nie jest zarezerwowane tylko dla artystów.

fot. sxc.hu

Portfolio powinno unaoczniać nasze umiejętności i osiągnięcia. Może ilustrować to, co przedstawiamy w CV i w liście motywacyjnym. W jakich firmach i w odpowiedzi na jakie oferty pracy powinniśmy je prezentować? – Nie ma reguły, która określałaby, kiedy wysyłać portfolio, a kiedy nie – mówi Magdalena Bis, doradca zawodowy z Biura Karier UMCS w Lublinie. – To zależy od branży. Na pewno warto to robić w obszarach artystycznych, takich jak na przykład grafika komputerowa, tworzenie stron www, czy fotografia. Na UMCS mamy Wydział Artystyczny i polecamy tworzenie portfolio osobom, które kończą grafikę, malarstwo, rysunek. W tych dziedzinach to jest standard.

Nie tylko dla malarza

To nie znaczy jednak, że tylko artyści mogą się w ten sposób chwalić się swoimi osiągnięciami. – Zauważyłam, że absolwenci co raz częściej przygotowują portfolio. Pracowałam ze studentem filologii germańskiej, który przygotował, może nie portfolio, ale kilku slajdową prezentację, w której pokazywał przykłady swoich tłumaczeń – mówi Magdalena Bis. – Myślę, że warto próbować, ale z rozsądkiem. Raczej nie wysyłajmy portfolio na przykład do Urzędu Skarbowego, ale przygotowujmy je w obszarach, gdzie można sobie pozwolić na kreatywność. Szukając pracy w marketingu, możemy przedstawić w portfolio kampanie, które wcześniej przygotowywaliśmy. Będąc trenerem, możemy pokazać zdjęcia i scenariusze z zajęć, które przeprowadziliśmy.

Na papierze albo na monitorze

Tradycyjne portfolio, z którym przychodzimy na rozmowę kwalifikacyjną, to segregator ze zdjęciami i dokumentami, takimi jak certyfikaty i dyplomy. Warto uporządkować je w przystępny i przejrzysty sposób. – Wdziałam portfolia układane w kolejności chronologicznej, ale widziałam też ułożone według tematyki działania architekta: bary, restauracje, hotele lub kubatury – tłumaczy Anna Sawczuk, doradca kariery z firmy Aktiff.

Przygotowując portfolio możemy też postawić na multimedia. Można nagrać płytę ze zdjęciami i filmami albo stworzyć własną stronę internetową. – Jako portfolio mogą być traktowane nawet profile na portalach społecznościowych, bo pracodawcy tam zaglądają – podpowiada Magdalena Bis.

Niektóre uczelnie tworzą też serwisy, na których zdolni absolwenci mogą zamieszczać swoje portfolia. Tak robi chociażby UMCS w Lublinie. Jeśli ktoś chce dołączyć do internetowej bazy Talentów UMCS, ma jeszcze taką możliwość. – Ten projekt powstał po to, żeby studenci, którzy robili coś więcej poza studiowaniem na UMCS, mogli się zaprezentować. Projekt na pewno będzie miał jeszcze kilka edycji i czekamy już na zgłoszenia chętnych osób – zapowiada Magdalena Bis.

Jeśli jesteśmy w takiej bazie albo mamy się czym pochwalić na innym portalu, warto poinformować o tym pracodawcę jeszcze przed rozmową kwalifikacyjną. – Jeżeli ktoś istnieje w jakiś sposób w Internecie, to zachęcamy do tego, żeby już w CV i liście motywacyjnym umieszczał linki – mówi Magdalena Bis.

Barwnie, ale z umiarem

Tak jak z długością listu motywacyjnego, tak i z objętością portfolio nie można przesadzić. Przygotowując taką teczkę, stronę internetową czy prezentację multimedialną, musimy pamiętać, że nie wolno zanudzać osoby, która będzie to oglądała. – Trzeba wybrać z całości swych dokonań wszystko to, co podejrzewasz, że może zainteresować odbiorcę. Ale ogranicz to czasowo: oglądanie portfolio to ma być przyjemność. Patrz bacznie na reakcje – doradza Anna Sawczuk. 

Autor: Izabela Izdebska
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

If you have ever glanced deeply towards a celebrity carrying a fashion handbag, you will come to know that now day’s celebs use these wholesale designer handbags for more than just glamour purpose. With every single advancement taking place in the fast fashion industry, it is more than difficult to have time out. To cope this situation celebrities have discovered a new way to keep themselves cool looking and up to their needs and requirements at the same time. How did they make it possible? Through use of handbags that are larger in size but with all the elegance too. In this strive they found that LV replica designer handbags are the absolute choice. But it is not a good option for every woman to carry a LV handbag on her shoulder for the impetus that these branded handbags are very expensive. Their prices are in thousands of dollars, almost impossible for many to avail. So does that mean you cannot keep yourself up to date with having all the comfort those celebs have by purchasing branded wholesale silver jewelry ?
cheap replica designer handbags|
Replica Gucci Shoes|
LV belt|
knock off designer handbags|
cheap designer wallets|
Mens Gucci T-shirt|
Cheap designer sandals|
fake Louis Vuitton handbags|
Hermes Belt AAA|
Louis Vuitton T-shirt |
replica gucci belts|
cheap louis vuitton ties|
cheap Gucci Sandals|
wholesale Air Max Shoes|
wholesale Brand clothing|
cheap Michael kors handbags|
fake designer handbags|
replica designer handbags, 24.07.2012, 12:24
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.

Polecamy