Co odpowiedzieć, gdy szef zapyta, ile chcielibyśmy zarabiać?

Lepiej nie podawać konkretnej kwoty, a raczej przedział zarobków, których się spodziewamy.
Maria Szuster
- Najlepiej nie określać sumy dopóki nie mamy pewności, że zostaniemy zatrudnieni - mówi Maria Szuster

fot. Fot. Adam Lewandowski/Gazeta Pomorska

Podczas redakcyjnego dyżuru w "Gazecie Pomorskiej" na pytania odpowiadała Maria Szuster, doradca zawodowy i psycholog z Ośrodka Edukacji i Psychoterapii "Ego" w Bydgoszczy. 

- Byłam ostatnio na dwóch rozmowach kwalifikacyjnych. Zapytano mnie, ile bym chciała zarabiać. Nie umiałam odpowiedzieć na to pytanie. Jaka jest najlepsza odpowiedź na to pytanie?

- Odpowiedź na pytanie o spodziewane zarobki jest zawsze trudna. Najlepiej nie określać sumy dopóki nie mamy pewności, że zostaniemy zatrudnieni. Warto zorientować się przed rozmową, na jakie wynagrodzenie możemy liczyć pracując w danej firmie na danym stanowisku. W tym celu możemy skorzystać ze znajomości, internetu i Biuletynu Informacji Publicznej (BIP) czy innych źródeł.

Warto przemyśleć naszą odpowiedź ze względu na to, że jeśli podamy kwotę za niską, możemy czuć się wykorzystani, a jeśli za wysoką - możemy zostać odrzuceni. Korzystne jest podanie nie konkretnej kwoty, a raczej przedziału zarobków, których się spodziewamy.

- Miesiąc temu obroniłem dyplom. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej kadrowy wytknął mi brak doświadczenia zawodowego. Dla niego cztery staże i dwie praktyki związane z kierunkiem studiów nic nie znaczą. Dziwię się, bo przecież studiowałem dziennie, więc nie miałem okazji się nigdzie zatrudnić. Czy to była tylko wymówka, by mnie nie przyjąć?

- Często zdarza się, że pracodawcy mają wygórowane żądania co do kandydatów do pracy. Może tak się zdarzyć, że kadrowy wolałby, żeby pan i studiował i pracował. Nie mamy na to wpływu. W moim odczuciu cztery staże i dwie praktyki to dosyć duże doświadczenie zawodowe jak na osobę bezpośrednio po studiach. Pozostaje nam w takiej sytuacji podkreślić wszystkie kwalifikacje i kompetencje, które pan zdobył na stażach i praktykach. Jeśli byłaby taka możliwość zachęcam do zatrudnienia się w ramach wolontariatu, nawet w niepełnym wymiarze godzin. Zawsze jest to dla pracodawcy dodatkowy atut kandydata.

- Jakie niespodzianki mogą czekać na rozmowie kwalifikacyjnej?

- Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju rozmowę pracodawca z nami przeprowadza. Jeśli jest to tak zwana "przyjacielska" rozmowa, możemy spodziewać się osobistych pytań zadawanych w atmosferze bezpieczeństwa. Mogą one sprawić, że poczujemy się zrelaksowani i to jest plusem tej rozmowy. Minusem jest ryzyko, że będziemy zbyt szczerzy, co może nie być dla nas korzystne. Przykładowe pytanie to: jakie są pana zalety, czy lubi pan swój zawód.

Pracodawca może przeprowadzić z nami rozmowę "stresującą". Zadaje wówczas niewygodne, czasem obraźliwe pytania sprawdzające naszą odporność na stres i naszą wiarygodność (np. analizując pana życiorys można powiedzieć, że nie jest pan lojalny wobec pracodawcy, co pan na to? albo dlaczego pracował pan w firmach, które nie cieszą się dobrą renomą na rynku?).

Jest też rozmowa "słodko-kwaśna", którą przeprowadzają dwie osoby. Jedna w sposób stresujący, druga w sposób przyjacielski.

- O co najczęściej pytają pracodawcy podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

- Pracodawcy pytają o to, co napisaliśmy w życiorysie, o nasze wykształcenie, doświadczenie zawodowe, ewentualne przerwy w pracy. Zdarzają się też pytania typu: z jakiego powodu opuścił pan poprzednią pracę (warto podać jako powód likwidację działu, zwolnienia grupowe. Jeśli powodem jest jakieś nasze niedopatrzenie czy błąd, warto szczerze o tym powiedzieć jednocześnie informując, jak zamierzamy uniknąć takich błędów w przyszłości). Może też paść pytanie jakie cechy według pana powinien mieć dobry przełożony. Analiza naszej odpowiedzi pozwala przewidzieć, gdzie mogą wystąpić problemy w przyszłej współpracy. Warto przed rozmową przemyśleć odpowiedź na to pytanie.

- Zostałam zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną do wydawnictwa. Nie wiem, jak się ubrać. Nie chcę być za bardzo wystrojona, ale z drugiej strony boję się, by nie wypaść za skromnie.

- Sposób ubioru na rozmowę kwalifikacyjną zależy od stanowiska, na które aplikujemy. Inaczej ubierze się osoba, która pragnie zostać główną księgową (kolor brązowy stwarza poczucie bezpieczeństwa, kolor szary poczucie solidności, żakiet lub marynarka sprawiają profesjonalne wrażenie, brak ekstrawagancji w stroju pozwala spodziewać się kompetencji). Kandydatka na prezenterkę może swoim ubiorem podkreślić kreatywność (oryginalne dodatki), energię (kolor czerwony, pomarańczowy) czy zaznaczyć atrakcyjność zewnętrzną, która jest niewątpliwym atutem na tym stanowisku.

Zwróćmy uwagę, aby nasz strój był dostosowany do ubioru innych pracowników w firmie. Warto na to zwrócić uwagę przy wcześniejszych kontaktach. 

Przeczytaj także: Co robić, gdy od miesięcy nie możemy znaleźć pracy? 

Autor: Małgorzata Wąsacz
13komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (13)

gadac mozna przed wejsciem do pracodawcy/zadluzonego/ po wejsciu
i tak najnizsza krajowa i /moze/cos w kopercie
lipa, 18.06.2012, 19:05
ja zawsze mówię, 100tyś :D i śmiech a potem dodaję że to zależy od obowiązków :) zwykle na tym się kończy ale jak dalej drążą to wiem że więcej niż 1600 nie zapłacą więc tyle szczelam
podaj dalej, 06.07.2012, 16:34
There are hundreds of Women Barbour jacket and Men Barbour jacket for sale in Barbour clothing outlet.For its perfect quality,good waterproof function and durable,lasting characteristic,Barbour jackets has gained assitance and attention from all over the world.They are available in various style,such as Barbour Wax jacket,Barbour Quilted jacket,Barbour International jacket and so on,hope you would like it.Now Barbour jackets on sale with 40% off discount and free shipping,welcome to order.
barbour international quilt, 15.08.2012, 08:21
Like Office 2010 menu and grocery list templates and other t...I bought Microsoft Office 2010 for a new laptop computer and only Microsoft Office had to use the product key to get Microsoft outlook 2010 everything to work. I definitely like Outlook 2010 new interface and clean style.
Office 2010, 26.09.2012, 11:18
Tyle, ile szef chciałby, aby mu płacono za wykonanie tej pracy.
Quasimodo xxl, 19.06.2012, 08:17
Starczy powiedzieć, napisać , że oczekuje się szacunku, by być pominięty w dalszym procesie tzw. rekrutacji.
praktyk, 20.06.2012, 11:44
Jeśli jesteś bezrobotny, to nie można stawiać zbyt wygórowanych warunków i trzeba podać jakieś realistyczne widełki dla danego stanowiska. Jeśli zaś do Ciebie trafił rekruter, a masz dobrą pracę, to nie podawaj swojej kwoty. To rekruter chce Tobie coś tu sprzedać, więc niech on poda cenę.
Tantrum, 21.06.2012, 13:13
Quality and craftsmanship are known for . Louis Vuitton Outlet They are known for stylish that come in all shapes and sizes for evening galas, Michael Kors Outlet work or shopping on a Saturday afternoon. You will find a Burberry Michael Kors Handbags Outlet to compliment any outfit or event that you are going to.Their collection is diverse and they come in all shapes and sizes. Michael Kors Outlet Across the world, are high quality and are geared towards the professional business woman. Louis Vuitton handbags do not only complete the fashion style or the outfit of the women, Michael Kors Handbags outlet but they are flexible containers for everyday items. have been evolving for women to use. Michael Kors Outlet No matter what the style, as long as it has compartments that can accommodate your everyday stuff, it will sell well. Michael Kors Outlet Online They must be also be strong enough to last a long time.They have specialty stores across the world. Louis Vuitton Sale Some of the larger retail department stores sell their handbags and they have a website where you can purchase their Cheap Michael Kors Bags directly from them. also makes scarves, shoes, wallets and other fine accessories to compliment your handbag. If you are looking for a quality handbag look forCheap Michael Kors Bags.They're considered an enormous component of each woman's Michael Kors Outlet Store daily life that they've simply rub off this type of life-style to males.
Michael Kors Outlet, 20.07.2012, 10:25
Chanel Purses
have been artfully manufactured by your most renowned brand – The Chanel.
A good example in that case would be Chanel Sunglasses- one of the most expensive brands in designer shades.
You can check the inside if the Chanel Wallet to ensure enough laminates before your decide to purchase.
Chanel Bags are popular because of their uniqueness.No matter what your taste, you'll find a Chanel Bag you'll fall in love with – there is a huge collection to choose from, clutches, totes, hobo.
Chanel 2012 are one of the most popular handbag lines in the world.Chanel.com has one flagship store in selected countries.
These original Chanel Outlet are often priced at lower prices online due to sellers and importers who do not have to pay any import tax.wsfz_cn12
Anonymous, 21.07.2012, 10:40
If you have ever glanced deeply towards a celebrity carrying a fashion handbag, you will come to know that now day’s celebs use these wholesale designer handbags for more than just glamour purpose. With every single advancement taking place in the fast fashion industry, it is more than difficult to have time out. To cope this situation celebrities have discovered a new way to keep themselves cool looking and up to their needs and requirements at the same time. How did they make it possible? Through use of handbags that are larger in size but with all the elegance too. In this strive they found that LV replica designer handbags are the absolute choice. But it is not a good option for every woman to carry a LV handbag on her shoulder for the impetus that these branded handbags are very expensive. Their prices are in thousands of dollars, almost impossible for many to avail. So does that mean you cannot keep yourself up to date with having all the comfort those celebs have by purchasing branded wholesale silver jewelry ?
cheap replica designer handbags|
Replica Gucci Shoes|
LV belt|
knock off designer handbags|
cheap designer wallets|
Mens Gucci T-shirt|
Cheap designer sandals|
fake Louis Vuitton handbags|
Hermes Belt AAA|
Louis Vuitton T-shirt |
replica gucci belts|
cheap louis vuitton ties|
cheap Gucci Sandals|
wholesale Air Max Shoes|
wholesale Brand clothing|
cheap Michael kors handbags|
fake designer handbags|
replica designer handbags, 24.07.2012, 12:08
Louis vuitton
Louis Vuitton Outlet
sac louis vuitton
Louis Vuitton
Louis Vuitton
Louis Vuitton, 27.07.2012, 11:15
Burberry bag is probably the finest trend hand bags on earth. Burberry Outlet Burberry is well known for the best value handbags which can be typically employed by performers and in addition abundant folks. Louis Vuitton Outlet The price tag on Burberry bag can be not cheap, Michael Kors Outlet signifies it is actually pricey. Michael Kors Outlet Store The particular interior cellular lining regarding Burberry bags is just specific. Michael Kors Outlet Do you know what I’m discussing; Michael Kors Outlet Online once you obtain a bag in which seems fantastic externally yet which you actually don't Louis Vuitton handbags desire to available in public areas as a result of in which unpleasant interior cellular lining. Burberry Sale Burberry handbags feature a complementing checked out cellular lining regarding fantastic top quality in which won't grab and also split. Michael Kors Handbags outlet Burberry fresh handbags are simply just classy-pure, Michael Kors Outlet unadulterated stylish. They may be refined, Michael Kors Outlet Online yet yell trend perception concurrently. Michael Kors Outlet And not “today” trend; Audrey Hepburn, the fashion star of them all, will be thought to have got held a group. Louis Vuitton Sale In order to acquire this kind of great bag, you ought to locate a bag retailer inside the local mall, Burberry Outlet Online or perhaps you should buy that internet vendors which can be marketing these kinds of pricey handbags as well as other trend items.
Louis Vuitton Outlet, 28.07.2012, 14:26
Gorgeous [b][url=http://www.bcbgdressesprom.com/bcbg-max-azria-work-dress-category-28.html]BCBG Dresses[/url][/b] are available in various fashion style in online [b][url=http://www.bcbgdressesprom.com/bcbg-max-azria-evening-dress-category-26.html]BCBG outlet[/url][/b].From glitzy BCBG MAXAZRIA Runway dresses,BCBG MAXAZRIA Casual dresses,BCBG MAXAZRIA Work Dress to more sumptuous [b][url=http://www.bcbgdressesprom.com/bcbg-max-azria-evening-dress-long-category-26_30.html]BCBG gowns[/url][/b], we've got the party dresses to accompany you to each of your holiday engagements.Now [b][url=http://www.bcbgdressesprom.com/bcbg-max-azria-runway-dress-category-29.html]BCBG on sale[/url][/b] with 40% off discount but excellent quality,it's a good chace to take discount [b][url=http://www.bcbgdressesprom.com/bcbg-max-azria-evening-dress-short-category-26_31.html]BCBG Clothes[/url][/b].Meanwhile,we offer [b][url=http://www.bcbgdressesprom.com/specials.html]BCBG MAXAZRIA Dress[/url][/b] with free shipping for customer.Beleived our fashion [b][url=http://www.bcbgdressesprom.com/bcbg-max-azria-casual-dress-category-27.html]BCBG MAX AZRIA Dresses[/url][/b] would meets your need,welcome to choose your favourite [b][url=http://www.bcbgdressesprom.com/bcbg-max-azria-casual-dress-short-category-27_33.html]BCBG Clothing[/url][/b].
white bcbg dress, 30.07.2012, 07:51

Polecamy