W kryzysie też można znaleźć pracę. Zobacz, jak

To nieprawda, że teraz się nie zatrudnia i nie ma rekrutacji. Ruch jest, ale poszukujący pracy mają trudniej.
Poszukiwanie pracy
W czasach kryzysu nie bój się brać dorywczej pracy. To zawsze pozwoli Ci wpisać kolejny punkt do CV.

fot. archiwum APP

Aby znaleźć dobrą pracę w trudnych czasach, trzeba więcej wysiłku i zaangażowania. Specjaliści podkreślają jednak, że firmy nadal zatrudniają. Na rynku pracy trzeba się więc po prostu odnaleźć.

Jak znaleźć zatrudnienie, radzi Paweł Gniazdowski, ekspert zarządzania karierą, szef DBM Polska.

Zobacz także: Co napisać w CV, by dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną 

 • Nie zwlekaj z rozpoczęciem poszukiwań

Paradoksalnie, wiele osób, które tracą pracę, z różnych powodów odkłada moment prawdziwego poszukiwania („odpocznę sobie", „przeszkolę się najpierw", „pomaluję kuchnię"). Ograniczają się co najwyżej do odpowiadania na nieliczne ogłoszenia. W czasie kryzysu jest to szczególnie niebezpieczne, gdyż ofert jest mniej, a więc nie ma co zwlekać.

 •  Bądź gotowy na kompromisy

Eksperci nie namawiają do brania byle czego w razie utraty etatu. Tłumaczą za to, by zrozumieć, że kryzys na rynku pracy często powoduje zamrożenie wzrostu płac. Fakt, że wypracowałeś sobie przez wieloletni staż w poprzedniej firmie pensję wyższą od średniej dla twojej branży i regionu, prawdopodobnie nie zostanie uznany przez nowego pracodawcę, który ma więcej niż zwykle kandydatów, a część z nich pewnie zgodzi się na jego propozycję.

 • Szukaj z równą wiarą w powodzenie jak w czasach niekryzysowych

Wiara w powodzenie tego, co robimy, pomaga osiągnąć cel. Zawsze, nawet w momencie największego kryzysu, powstają nowe miejsca pracy. Tyle że jest ich mniej niż w czasach prosperity. A w sumie zawsze chodzi tylko o obsadzenie jednego wolnego wakatu. Nie masz powodu, aby sądzić, że wśród tych miejsc pracy, które powstaną, nie znajdzie się właśnie to jedno dla ciebie. Tylko trzeba więcej wysiłku, aby je wygrać.

Zobacz także: Jak negocjować pensję podczas rozmowy kwalifikacyjnej 

 •  Jeśli to możliwe, szukaj tam, gdzie nie ma kryzysu

Wbrew wrażeniu, które możesz wynosić z telewizji czy prasy, kryzys rzadko jest wszechobecny. Jeśli to tylko możliwe, próbuj znaleźć takie dziedziny lub regiony, których kryzys dotyka mniej lub w ogóle go nie ma. Oczywiście trzeba się wówczas liczyć z przekwalifikowaniem się lub przeprowadzką. Może będzie trzeba dłużej dojeżdżać do pracy, ale często będzie to najlepsze wyjście.

 •  Nie opieraj się wyłącznie na lekturze ogłoszeń

Ogłoszenia nawet w okresie prosperity są najmniej skutecznym sposobem docierania do ofert. Więcej efektów daje zwykle żmudne i osobiste docieranie do ludzi, którzy mogą być źródłem informacji o wakatach lub rekomendacji do pracodawców oraz pośrednictwo firm rekrutacyjnych.

 • Nie unoś się fałszywym honorem: „to nie ja mam szukać - lepiej, żeby oni znaleźli mnie"

To nigdy nie jest skuteczna taktyka, a już najmniej w okresie kryzysu. Kryzys na rynku pracy oznacza, że jest więcej kandydatów, a pracodawcy wybierają spośród tych, którzy aktywnie do nich dotarli oszczędzając czas i zachowując poziom jakości zatrudnianych ludzi. Pamiętaj, że ta reguła dotyczy podczas kryzysu także stanowisk wymagających wyższych kwalifikacji oraz kierowniczych.

 • Twoja motywacja jest dla pracodawcy bardzo ważna - podkreśl ją

To stwierdzenie jest prawdziwe zawsze. Jednak zwłaszcza podczas kryzysu część pracodawców ma tendencję do podejrzewania, że kandydaci po prostu chcą się zaczepić gdziekolwiek, a na takim pracowniku mało komu zależy. Skup się na przekonaniu pracodawcy, że właśnie praca u niego to dla ciebie najlepszy wybór. W żadnym wypadku nie mów: „no wie pani, gdzieś trzeba pracować...".

 • Nie żal się na swój los lub sytuację na rynku

Szczególnie w okresie kryzysu nie są mile widziani kandydaci, którzy podczas rozmowy skupiają się na swoich trudnościach życiowych, finansowych, wieku lub krytyce rzeczywistości gospodarczej. Taki kandydat potencjalnie grozi obniżaniem, być może i tak nie najlepszych nastrojów w firmie. Nie musisz z kolei tryskać przesadnym optymizmem. Najlepiej rzeczowo opisz swoje osiągnięcia i kwalifikacje. Nie rozpraszaj się podczas rozmów kwalifikacyjnych na ocenianiu sytuacji, na co i tak masz niewielki wpływ - pozostaw to na rozmowy prywatne lub podejmij w tym celu działalność społeczną czy polityczną.

Zobacz także: Bezrobotni: co zrobić, by nie stracić zasiłku z "pośredniaka" 

 • Rozważnie wydawaj gotówkę z odpraw czy odszkodowań

Wiele osób odchodzących z restrukturyzowanych przedsiębiorstw dysponuje ustawowymi, a często pozaustawowymi odprawami, które dają szansę na kilkumiesięczne, a czasem nawet znacznie dłuższe poszukiwanie nowej pracy. To oczywiście duże ułatwienie, zwłaszcza w porównaniu z licznymi na rynku osobami, które szukają pracy, a nie mają od dawna źródeł dochodu. Ponieważ jednak nigdy nie wiesz, jak długo potrwa okres poszukiwania pracy w twoim przypadku, gotówkę wydawaj rozważnie. Nie musisz na ogół radykalnie zmieniać stylu życia, ale to nie jest czas na znaczące inwestycje.

 • Nie obrażaj się na propozycje dorywczych zleceń, projektów czy pracę czasową

Jeśli tylko propozycja krótkookresowego, ale odpowiadającego twoim kwalifikacjom zatrudnienia nie stoi na przeszkodzie w znalezieniu nowej, docelowej pracy - nie grymaś. Poza tym, że taka praca przyniesie jakiś dochód, będzie też dodatkowym wpisem w CV, który może zwiększać twoje szanse w kolejnych miesiącach. Czas kryzysu sprzyja zatrudnianiu w formach innych niż stała umowa o pracę i nic na to nie poradzisz. Można nawet powiedzieć, że rozwój technologii i metod zarządzania biznesem, czy nam się to podoba czy nie, popycha gospodarkę w stronę coraz elastyczniejszych form świadczenia pracy.

 •  Dobrze rozważ, czy zakładać własną działalność

Postawy Polaków wobec przedsiębiorczości ewoluują szybko - od powszechnych uprzedzeń i obaw przed laty do hurraoptymizmu obecnie. Założenie własnej firmy może być bardzo dobrym pomysłem na dalsze życie o ile masz na to pomysł, minimalne finanse, dużo energii i przynajmniej pierwszych realnych klientów na horyzoncie. Osoby, które zakładają własną działalność po latach pracy najemnej, podejmują jednak ryzyko - z jakichś powodów nie wpadły na ten pomysł wcześniej. Oczywiście, istnieją spektakularne przypadki sukcesów rynkowych podczas kryzysu, ale statystycznie jednak łatwiej zostawać kapitalistą w okresie boomu.

Dlatego zanim zdecydujesz się na wyłożenie pieniędzy z odprawy na świetny interes ze szwagrem, zanalizuj uczciwie, czy nie jest to czasem ucieczka przed rynkiem pracy i koniecznością żmudnego nieraz budowania sieci kontaktów, występowania na rozmowach kwalifikacyjnych, czekania na odpowiedzi. Po pierwszej euforii samodzielnością zrozumiesz, że prowadzenie własnej firmy to też szukanie kontaktów, troska o przyszłość i rozmowy handlowe, do których trzeba się jeszcze lepiej przygotowywać. 

Autor: Piotr Walczak
28komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (28)

Najwięcej pracy mają ci co potrafią robić z ludzi idiotów.
zors', 31.01.2012, 18:09
Komentarz został usunięty.
nos z takimi radami. Wynika z tego, że bezrobotny ma brać to co mu dają i cieszyć się z tego, że wogóle coś ma.
Liber, 31.01.2012, 18:16
to jest święta racja,z takimi radami niech całują się nie tylko w nos,szukam pracy od czasu,kiedy otrzymałam zasiłek z biura pracy.Przytoczę rekrutację z ostatniej chwili-umówiłam się telefonicznie na rozmowę kwalifikacyjną i co się okazało,że pani właśnie już zatrudniła osobę i zapomniała do mnie oddzwonić żebym na darmo nie jechała (40 km w jedną stronę ) ale nie omieszkała zachwalać jak długo pracowała na swoje nazwisko tylko zapomniała,że w oczach innych traci wizerunek firmy,którą reprezentuje swoim nazwiskiem.To są kpiny i lekcewżące podejście do potencjalnych pracowników.Większość rozmów telef.w/s pracy zaczyna się od pytania ile mam lat a kiedy pada wiek kończy się rozmowa i nierzadko bez wyjaśnień jest odkładana słuchawka.Wysyłanie dokumentów aplikacyjnych mailem to już kompletna porażka nawet ich nie czytają.Pup moim zdaniem należałoby zlikwidować,ile razy tam jestem to szanowni pracownicy rozmawiają o pierdołach ,ale żeby dowiedzieć się o ofertach pracy albo o szkoleniach,najkrócej mówią nie ma i odsyłają do pośredników pracy ,radź sobie sam przyszły pracowniku.
gość, 01.02.2012, 13:37
Zgadzam się w 100%. Urzędy pracy w niczym nie pomagają!
Dudziak, 04.02.2013, 10:48
pisali. A najwięcej mają do powiedzenia ci co po znajomościach dostali pracę.
absolwent prawa bez pracy od ok. ponad pół roku, 31.01.2012, 22:15
Wszystkie porady są na zasadzie: w kryzysie jest podobnie jak wcześniej, tylko musisz bardziej lizać dupe szefowi. Tendencyjny artykulik, pewnie na zlecenie jakiegoś stowarzyszenia pracodawców. Nawet odradzają założenie własnej działalności ;)
Wypełnienie pola Twoje nazwisko jest wymagane., 31.01.2012, 22:17
W kryzysie też można znaleźć pracę ? Dobrze, to niech autor artykułu nam to zaprezentuje i korzystając ze swojej wiedzy i umiejętności "zabawi" się w bezrobotnego i poszuka sobie sensownej pracy, a potem nam to opisze w wiarygodny sposób. Od razu zaznaczam, że agencje i akwizycja wykluczone !!!
Kowal, 31.01.2012, 23:42
Artykuł nie daje żadnych wskazówek, by w kryzysie znaleźć pracę! Szukam już kilkanaście miesięcy i wychodzę z założenia, że jeśli nie masz znajomości to nie masz pracy! Urząd pracy ma środki finansowe na szkolenia tylko dla osób niepełnosprawnych i 50+! Nie można się przekwalifikować bo nie ma możliwości. Ten kto nie doświadczył jak to jest szukać pracy, nie wie jaka jest żmudna praca - szukanie pracy!
Ala, 31.01.2012, 23:57
Kilkakrotnie w swoim zyciu szukałem pracy - z reguły wprawdzie szukałem innej, gdy jakąś pracę miałem, ale raz byłem na bezrobociu i pracę znalazłem, innym razem wiedziałem, że za dwa miesiące kończy się umowa o pracę i nie zostanie przedłużona. Łącznie pracowałem w sześciu firmach, do żadnej z nich nie dostałem się po znajomości. Po prostu trzeba mieć poszukiwane na rynku kwalifikacje. Filozofów, psychologów, politologów, administratorów państwowych oraz specjalistów od marketingu i zarządzania jest nadmiar. Nic dziwnego, że nie mogą znaleźć pracy. A moja firma ciągle poszukuje ludzi, ale brak ludzi o odpowiednich kwalifikacjach (np. informatyków sieciowych ze znajomością języka angielskiego i jakiegoś drugiego - niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego)
Tantrum, 06.02.2012, 15:57
Za komuny było,że ludzie mieli pracę i pracodawcy przyjmowali ich z otwartymi ramionami,dziś nawet jak jesteś mądry a nie masz kwalifikacji zawodowych to możesz ich cmoknąć w d...,pie***ony świat komputerów,nowych technologii i języków obcych i to prawie w każdej firmie!
gość102, 04.02.2013, 10:54
No cóż, jeżeli skupimy się tylko na branży informatyki to pewnie jest jak pisze kolega. Brak dostatecznej ilości ludzi, specjalistów, ze znajomością jezyków itd. Ale ten brak wynika z jednej podstawowej przyczyny. Otóż cały świat potrzebuje obecnie fachowców w tej dziedzinie, więc jeżeli dodatkowo znają dobrze języki obce to działa doskonale prawo rynku i konkurencji, której niestety nasi pracodawcy nie mogą się przeciwstawić. Dobry informatyk na zachodzie dostaje kilkakrotnie większe wynagrodzenie, lepsze warunki socjalne i otoczenie. Znam to doskonale z własnego podwórka, ponieważ mój syn informatyk - miał oczywiście pracę w polsce - ale niestety nie gwarantowała ona ani wysokiego standartu, ani perspektyw na zbudowanie normalnej życiowej przystani. Po kilku namowach znając doskonale język, pojechał do UK i tam w przeciągu miesiąca znalazł pracę jako informatyk, a po pierwszym roku ropoczeła się kariera zawodowa, która trwa do dziś i daje mu dochody kilkakrotnie przewyższające te które otrzymują jego koledzy w kraju, a jednocześnie spływa do niego masa ofert pracy w konkurencyjnych firmach na świecie.
No ale ludzie w kraju to nie tylko informatycy. Ktoś musi pracować przy wytważaniu żywności, ktoś musi uczyć dzieci, ktoś musi pracować w transporcie, itd po to żeby informatyk mógł żyć. Ludzie są różni i mają różne umiejętności. Nie wszyscy mogą być bochaterami i zdobywcami, nawet na froncie żadne zwycięstwo nie jest możliwe bez pracy tysięcy zwykłych obywateli z zaplecza - tyle że wtedy się o nich pamieta.
Mając powyższe na uwadzę myslę, że kolega nie powinien tak zdecydowanie pisać ..."nic dziwnego, że nie mogą znaleźć pracy"...
Zresztą w życiu tak jest najczęściej, że oceny ludzi wynikają z ..."punktu siedzenia".. Mam pracę jestem lepszy od tych co nie mają , mam prawo im dawać wskazówki. A ja myślę że zdecydowana większość ( oczywiście nie wszyscy) ma pracę na zasadzie - poszczęściło się. I proszę się nie gniewać, nie mam nic złego na myśli. Zawsze tak jest, że jak czegoś nie starcza dla wszystkich, to część społeczeństwa zostaje na "lodzie".Ale proszę nie dajmy sobie prawa do pouczania tych co są "na lodzie" i jeszcze większego ich pognębiania.
Waldek, 27.03.2013, 13:35
najniższa krajowa, niepłatne nadgodziny. Praca nie w zawodzie.
Janusz, 01.02.2012, 09:03
To prawda co piszecie...najgorsze jest to ze w niektórych lubelskich UP bezrobotnych traktuje się lekceważąco,nie udziela się konkretnych informacji,nie podpowiada dobrych rozwiązań korzystnych dla petenta,celowo przedłuża czas oczekiwania w kolejce na zasadzie"szanujmy prace" i jeszcze z naszych podatków oprócz wypłaty za taką obsługę dostana"trzynastki" jak to w budżetówce. Autor artykułu niech przejdzie się po U.P. i na własne oczy przekona się jak ta sprawa wygląda? np. na ul.Mełgiewskiej może znajdzie się rozwiązanie na smród towarzyszący na holu w wielogodzinnym oczekiwaniom w tylko 4-osobowej kolejce
Kowalski Lech, 01.02.2012, 09:32
http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/577411,jak_urzednicy_naginaja_prze...
absolwent prawa bez pracy od ok. ponad pół roku, 01.02.2012, 11:18
jestem osobą młodą, zaradną i inteligentną i nie widzę powodu, dla którego osoby które potrafią coś sobą przedstawić i coś potrafią (mają wykształcenie i wiedzę) nie mogą znaleźć pracy. Wiadomo, że rynek się zmienia i samemu trzeba się do niego dostosowywać. I kiedyś tak u mnie było, z pracownika (biura nieruchomości - pracę znalazłem jeszcze studiując ekonomię) wskoczyłem na właściciela (już teraz agencji reklamowej) - początki były trudne, przez pierwszy rok było ciężko, w drugim i trzecim jest już dużo lepiej.
Mam swoją firmę i szukam dobrych pracowników chętnych do pracy. Ale CV które często otrzymuje są kiepskiej jakości, nie wymagam konkretnego wykształcenia, dla mnie pracownik może być po podstawówce, ale jeśli jest dobrym grafikiem i pokaże świetne portfolio prac w dodatku będzie to jego portfolio i udowodni to w pierwszym okresie pracy - dostanie robotę. A mogą mi państwo uwierzyć, że takich CV dostaję olbrzymią ilość - w CV - wpisane znajomości programów - Adobe Photoshop, Corel Draw, programy 3d - a prace wyglądają jakby dzieciak je tworzył na kolanie kredkami. Trzeba pracodawcy pokazać, że się chce, potrafi i ma się wiedzę (niekoniecznie książkową, czy mgr przed nazwiskiem) to dostanie się pracę. Liczy się upór w dążeniu do celu. Trzeba stworzyć atrakcyjne menu, przedstawić się z jak najlepszej strony, nie wymagać kokosów (np. 5 tyś zł netto) na początku. A pracę się znajdzie.
michal, 04.02.2012, 14:37
Ludzie także piszą, jak dobrze znaja jęyki obce, bo mają np. FCE. Ale przy weryfikacji okazuje się, że ledwo dukają po angielsku i mają problem ze zrozumieniem prostego tekstu. Mgr przed nazwiskiem nie ma znaczenia. Często nie oznacza nic. Mgr można dostać po patykiem pisanym kierunku na patykiem pisanej uczelni. Kiedyś miałem do czynienia z panią prawie mgr, która nie potrafiła stworzyć tabelki w edytorze tekstu (mogła przecież napisać samodzielnie pracę dyplomową i nauczyć się edytora, tak zrobiła moja żona). Dyplom wyższej uczelni strasznie się zdewaluował, mam wrażenie, że jest dziś mniej warty, niż dyplom technikum, gdy ja je kończyłem (lata 80-te XXw.).
Tantrum, 06.02.2012, 15:51
Bezrobocie wynosiło wówczas 20% (według urzędów pracy), a w moim mieście ok. 30%. Nową pracę znalazłem na początku stycznia 2003r. W marcu 2003r. znalazłem jeszcze lepszą. Obydwie bez znajomości. Tak samo, jak trzy poprzednie i następną, w styczniu 2004r. W tej ostatniej pracuję do dziś. Pracę można znaleźć i w kryzysie i wcale nie są do tego potrzebne wielkie znajomości tylko konkretne umiejętności i trochę samozaparcia.
Tantrum, 06.02.2012, 15:43
Jeśli potrzebujecie Profesjonalnego CV to dobrze trafiliście. Nie wiesz jak napisać dobre CV. Jestem Wam w stanie pomóc stworzyć doskonałe Curriculum Vitae, które sprawi iż zwiększycie swoją szansę na znalezienie wymarzonej pracy nawet o 50%. Przez kilka lat zajmowałem się profesjonalną rekrutacją w kilku dużych firmach na terenie Śląska, wiem dobrze jakie popełniacie najczęstsze błędy i możecie je uniknąć dzięki mojej pomocy. Napisz do mnie a sprawie że twoje CV będzie najlepsze, a znalezienie dobrej pracy nie będzie już tak trudne, jak teraz. Czekam na informacje od Was pod adresem e-mail: dobrecurriculumvitae@onet.pl
r s, 20.02.2012, 22:27
Można znaleźć pracę w kryzysie oczywiście! Pod warunkiem, że jest się stomatologiem albo adwokatem po aplikacji. Słyszałam tez, że doradcy New Connect nie narzekają na brak miejsc zatrudnienia. Bardzo lubię takie pocieszające artykuły. Dzięki nim lżej mi na moim bezrobotnym serduszku…
Kasia Niedziela, 22.03.2012, 13:25
coach outlet online Store guarantee that all the coach handbags offered are own high quality. In addition , all of them are sold at an unexpected low price.If you want to purchase, just visit their website.This coach factory online website is a great place to find Coach handbags at well below retail prices. They have a huge selection and the prices really are unbeatable for Coach purses, shoes, luggage, pet accessories, wallets and more.Select luxury high-quality Coach Bags from coach factory outlet.Coach Bags are all-powerful,both have function and a sense of design.Also,they are perfect combinations of ideal appearance and the best utility rates.
As long as you open our coach factory outlet webpage, you will view various Coach New Arrivals which are the most popular also the most fashionable in this year.If you are a person concerned about fashion, then you will find more and more women are interested in coach factory outlet online.The production and style of handbag here is well welcomed by consumers.The coach factory outlet store are utilized for formal event in company area that will display your excellent taste.Not only does a briefcase make is easier to carry things.
coach factory outlet, 22.05.2012, 10:32
http://www.greatlouisvuittonbags.com/ louis vuitton handbags
http://www.louisvuittonpursesbags.org/ Louis Vuitton Bags
http://www.louisvuittononlineshops.org/ Louis Vuitton Outlet Store
http://www.officiallouisvuittonzone.net/ louis vuitton outlet online
http://www.hermesoutletus.org/ hermes bags
http://www.cheap-suprashoes.org/ discount supra shoes
http://www.louisvuittonusauks.co.uk/ louis vuitton bags
http://www.louisvuittonpurses-outlets.net/ louis vuitton handbags
louis vuitton handbags, 26.06.2012, 09:34
Their Austrian fathers and mothers traveled towards Saudi arabia isabel marant sneaker isabel marant sneakers within gua when ever their manufacture grandfather found give isabel marant sneaker isabel marant sneaker good results on an isabel marant sneakers bullets plant and then the family group subsequently traveled towards isabel marant sneakers Berlin whereby Edle von Krepl invested solidifying the to analyze remedy.If any designer is having a good fashion season it has to isabel marant sneakers be Bill Gaytten, whom after isabel marant basket a highly accomplished isabel marant sneakers show isabel marant sneaker for Christian Dior two days ago, staged a suggestively seductive collection isabel marant basket for the house of John isabel marant sneakers Galliano on a rainy Sunday, March 4, isabel marant boots in Paris.
isabel marant sneakers macxlbmpl tiamacxpl
Isabel Marant Sneaker, 04.07.2012, 04:40
Eyes are the most beautiful organ of a human body. There is a sayingeyes speak the mind. But recently, your valuable eyes are being constantly exposed to harmful sun rays, thanks to global warming. Eyes also bear the brunt of increasing pollution level in the atmosphere. All you need is a protective gear for your eyes and there is no better option than to have cheap oakleys with you. In addition to protecting your eyes, they are also a style quotient. You might have seen host of sports persons sporting exclusive brands of oakley outlet. Many film personalities from Hollywood are also their strong endorsers. Oakley has put a lot of research and technology into the making of these sunglasses. The customers can take pride in possessing such high quality glasses with them.
Oakley Sunglasses, 19.07.2012, 04:14
http://www.coachoutletpursea.com/ Coach Purses Outlet
http://www.coachoutletsonline-purse.com/ Cheap Coach Purses
http://www.coachsoutlets-canada.com/ Coach Outlet Online
http://www.coachfactorye.org/ Coach Factory
http://www.coachoutlets2u.net/ Coach Outlet Store Online
http://www.getscoachoutletonline.com/ Coach Outlet Online
http://www.louisvuittonpurseoutlet-s.com/ louis vuitton purses
http://www.coachoutletusonline2012.net/ Coach Outlet Online
http://www.coachfactorystorea.org/ Coach Factory
http://www.coachoutletusashop.com/ Coach Outlet
http://www.buycoachoutletsinfactory.com/ Coach Outlet
Coach Outlet Online, 24.07.2012, 04:18
http://www.coachoutletpursea.com/ Coach Purses Outlet
http://www.coachoutletsonline-purse.com/ Cheap Coach Purses
http://www.coachsoutlets-canada.com/ Coach Outlet Online
http://www.coachfactorye.org/ Coach Factory
http://www.coachoutlets2u.net/ Coach Outlet Store Online
http://www.getscoachoutletonline.com/ Coach Outlet Online
http://www.louisvuittonpurseoutlet-s.com/ louis vuitton purses
http://www.coachoutletusonline2012.net/ Coach Outlet Online
http://www.coachfactorystorea.org/ Coach Factory
http://www.coachoutletusashop.com/ Coach Outlet
http://www.buycoachoutletsinfactory.com/ Coach Outlet
Coach Outlet Online, 24.07.2012, 04:35
If you have ever glanced deeply towards a celebrity carrying a fashion handbag, you will come to know that now day’s celebs use these wholesale designer handbags for more than just glamour purpose. With every single advancement taking place in the fast fashion industry, it is more than difficult to have time out. To cope this situation celebrities have discovered a new way to keep themselves cool looking and up to their needs and requirements at the same time. How did they make it possible? Through use of handbags that are larger in size but with all the elegance too. In this strive they found that LV replica designer handbags are the absolute choice. But it is not a good option for every woman to carry a LV handbag on her shoulder for the impetus that these branded handbags are very expensive. Their prices are in thousands of dollars, almost impossible for many to avail. So does that mean you cannot keep yourself up to date with having all the comfort those celebs have by purchasing branded wholesale silver jewelry ?
cheap replica designer handbags|
Replica Gucci Shoes|
LV belt|
knock off designer handbags|
cheap designer wallets|
Mens Gucci T-shirt|
Cheap designer sandals|
fake Louis Vuitton handbags|
Hermes Belt AAA|
Louis Vuitton T-shirt |
replica gucci belts|
cheap louis vuitton ties|
cheap Gucci Sandals|
wholesale Air Max Shoes|
wholesale Brand clothing|
cheap Michael kors handbags|
fake designer handbags|
replica designer handbags, 24.07.2012, 12:19
Zniszczono przemysł poprzez rabunkową dzika prywatyzacje .
Czy w łodzi nie można było tego szalonego Lewandowskiego potrzymać ?
Obecnie majtki sprowadzają z Chin a on w Brukseli opowiada brednie .
Jeszcze trochę i za garść ryżu będziemy mieli wynagrodzenie.
Zniszczono rzemiosło które dawało możliwość zarobkowania .
Kasperka z pampersem to jest zmiana na lepszą przyszłość zawodowa ciekawy jestem gdzie takie szkolenia organizują
Fundacje to pralnia kasy .Najczęściej ci co piszą o kryzysie maja stałe dochody i nie wiele ich interesuje bezrobotny .Bawią sie kosztem wygłodzonego człowieka . Tylko ulice to walka o byt o przetrwanie ci oderwani od rzeczywistości będą ratować własne stołki i przestana pisać ustawy na kolanie dla siebie
Kowalski, 16.10.2012, 19:28
Zainwestowałam i poszłam na konsultacje - doradztwo, do tego dostałam zniżkę na CV i drgnęło! przynajmniej jestem zapraszana na rozmowy rekrutacyjne.. Konsultacje przeprowadzają w siedzibie (domek jednorodzinny) - Creactive Team Doradzała mi Pani Karolina. Polecam i Wam
Magda ek, 19.02.2013, 15:06

Polecamy